Naukowcy z Uniwersytetu w Kyoto przebadali pod tym kątem 13 tysięcy dzieci w wieku od 7 do 15 lat. Poprosili rodziców o wskazanie, czy ich dzieci cierpią na alergię, jeśli tak, to na jaką i od kiedy. Okazało się, że niektóre uczulenia częściej dotykają najstarsze rodzeństwo. Dotyczyło to alergicznego zapalenia spojówek, a także uczulenia na pyłki roślin oraz pokarm. Nie stwierdzono jednak tej zależności w przypadku astmy i atopowego zapalenia skóry.

Reklama

Co ciekawe, w rodzinach wielodzietnych każde kolejne dziecko było coraz mniej zagrożone alergiami. Dla przykładu, 4 proc. dzieci urodzonych jako pierwsze było uczulonych na jakiś pokarm, dotyczyło to także 3,5 proc. dzieci urodzonych jako drugie. Z kolei ryzyko zapadnięcia na alergię pokarmową w przypadku jeszcze młodszego rodzeństwa wynosiło już tylko 2,6 proc.

Wyniki badań japońskiego zespołu naukowców ogłosiła American Academy of Allergy, Asthma and Immunology - organizacja skupiająca między innymi lekarzy alergologów. "Udowodniliśmy, że wraz z kolejnością urodzeń zmniejsza się ryzyko wystąpienia alergii" - napisał szef badań, dr Takashi Kusunoki, pediatra ze szpitala uniwersyteckiego w Kyoto. Podkreślił jednak, że potrzebne są kolejne badania, które dadzą odpowiedź na pytanie, dlaczego na uczulenia częściej zapada starsze rodzeństwo.