Osteobus, w którym wykonywane będą badania, odwiedzi 70 polskich miast. Ich listę wraz z datami przyjazdu Osteobusa można znaleźć >>> TUTAJ.

Reklama

Jak informują organizatorzy akcji, badanie densytometryczne trwa około 10 minut. Polecane jest szczególnie osobom po 40. roku życia, u których w rodzinie występowała osteoporoza, jak również wszystkim kobietom po 50. roku życia i mężczyznom po 55. roku życia. Przeciwwskazaniem do jego wykonania jest ciąża, badanie RTG lub rezonans magnetyczny wykonywany w ciągu ostatniego roku, a także pierwsze dwa dni po podaniu środka kontrastowego.

Osteoporoza jest przewlekłą chorobą, która prowadzi do ubytku masy kości i osłabienia ich struktury przestrzennej. W rezultacie zwiększa to znacznie podatność na złamania. Określa się ją jako cichą złodziejkę kości, gdyż długo nie daje żadnych objawów. Większość osób, które na nią cierpią, dowiaduje się o chorobie dopiero, gdy dozna złamania. Najczęściej są to: złamania kręgów kręgosłupa, szyjki kości udowej, kości nadgarstka oraz ramienia. Najpoważniejsze konsekwencje mają złamania szyjki udowej, które często prowadzą do utraty sprawności i samodzielności. Z danych wynika, że około 20 proc. kobiet i 30 proc. mężczyzn umiera w ciągu roku od tego złamania.

Reklama

Międzynarodowa Fundacja ds. Osteoporozy (IOF) podaje, że na osteoporozę choruje około 200 milionów osób na świecie. W Polsce liczbę osób, które na nią cierpią, szacuje się na 3 miliony. Przeważnie są to kobiety w średnim i starszym wieku.

Większość chorych na osteoporozę nie jest tego świadoma i nie leczy się. Dlatego tak ważne jest wykonywanie badań densytometrycznych kości w średnim i starszym wieku. Umożliwiają one wykrycie osteoporozy we wczesnej fazie rozwoju i pozwalają określić stadium zaawansowania choroby – podkreśla Agata Łabędzka z Fundacji NEUCA dla Zdrowia.

W ramach profilaktyki osteoporozy bardzo ważne jest prawidłowe odżywanie się (między innymi dostarczanie wraz z dietą wapnia), utrzymywanie odpowiedniej masy ciała, regularna i prawidłowo wykonywana aktywność fizyczna oraz wyeliminowanie lub znaczne ograniczenie używek, takich jak alkohol czy papierosy.