Dni poświęcone zagadnieniu starzenia się stanowią okazję do propagowania działań mających na celu poprawę sytuacji osób dojrzałych. Służą temu: walka z dyskryminacją, zapobiegania niepełnosprawności, zapewnienie odpowiedniej opieki zdrowotnej i równego udziału w rozwoju kulturalnym i ekonomicznym społeczeństw.

Reklama

Obecnie na świecie żyje około 600 milionów osób powyżej 60. roku życia. Szacuje się, że w 2050 roku liczba ta wyniesie 2 miliardy. Większość z nich zamieszkiwać będzie kraje rozwijające się. Osoby te będą pełniły jeszcze większą rolę wychowawczą i będą musiały liczyć się z późniejszym odejściem na emeryturę. Dlatego coraz częściej organizowane są rozmaite formy aktywizacji ludzi w podeszłym wieku, jak: warsztaty, szkolenia, kursy czy koła zainteresowań. Takie inicjatywy na poziomie lokalnym pomagają seniorom nie tylko rozwijać się, ale nawet przeżywać drugą młodość.

Osobom starszym poświęcone są też inne międzynarodowe i lokalne święta: Europejski Dzień Osób Starszych lub Europejski Dzień Seniora, przypadający 20 października, Ogólnopolski Dzień Seniora - 14 listopada i Narodowy Dzień Seniora, obchodzony w Stanach Zjednoczonych 21 sierpnia.

28 września tego roku z osobami starszymi spotkał się papież Franciszek. Na placu. św. Piotra w Watykanie modlił się za osoby w podeszłym wieku, szczególnie te, którzy żyją w warunkach szczególnie trudnych.

Pierwsze Światowe Zgromadzenie na temat Starzenia się Społeczeństw odbyło się w 1982 roku. Drugie - w kwietniu 2002 roku w Madrycie. Z tej okazji Jan Paweł II wystosował list papieski do uczestników zgromadzenia, a Papieska Rada do spraw Świeckich opublikowała dokument zatytułowany „Godność człowieka starszego i jego misja w Kościele i w świecie”.

Ogólnopolska Rada Obchodów Roku Seniorów, w liście otwartym z 24 lutego 1999 roku, zwróciła się z apelem „o podejmowanie działań w środowiskach lokalnych, które przyniosą pomoc i radość Seniorom, a także pozwolą im aktywnie włączyć się w życie innych pokoleń”.

Rok 1999 był też ogłoszony Międzynarodowym Rokiem Seniorów pod hasłem „Społeczeństwo otwarte dla wszystkich pokoleń”.