Doktor Elżbieta Kozak - Szkopek z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, że każdy senior potrzebuje indywidualnego podejścia, w zależności od jego kondycji. Osoby chore będą wymagały odpowiedniej opieki medycznej a niesprawne fizycznie czy otępiałe - czynności opiekuńczych i pielęgnacyjnych. Te potrzeby są bardzo zróżnicowane i trzeba je dostosować do konkretnej osoby.

Reklama

Docent Stanisław Kłęk podkreśla, że osoby starsze powinny prawidłowo się odżywiać. Dieta powinna być prawidłowo zbilansowana, różnorodna i specjalnie nie różni się ona od tej w młodszym wieku. - Natomiast dużym problemem jest to, że osoby w podeszłym wieku po prostu nie dojadają - powiedział.

Profesor Zbigniew Gaciong - specjalista chorób wewnętrznych, kardiolog z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego - dodaje, że osoby starsze mają często wiele chorób i nie mogą leczyć się u kilku lekarzy. W sytuacji braku geriatrów radzi wybrać dobrego lekarza pierwszego kontaktu.

W Polsce jest zaledwie 500 miejsc na oddziałach geriatrycznych. Według prognoz, za 20 lat liczba osób w wieku emerytalnym ma sięgać 10 milionów.

Reklama