Dobra wiadomość dla osób w podeszłym wieku. Nawet jeśli przez lata unikali wysiłku fizycznego, to mogą zacząć regularnie ćwiczyć po 60. urodzinach. Zyskają na tym wiele. Przede wszystkim będą sprawniejsi fizycznie i zdrowsi, a dodatkowo mniej zagrożeni rozwojem demencji - wynika z ośmioletnich badań przeprowadzonych przez naukowców z University College London. Wzięło w nich udział 3500 zdrowych osób w wieku emerytalnym.

Reklama

Okazuje się, że osoby, które uprawiają jakiś sport, mogą pochwalić się aż trzy razy lepszym zdrowiem w ciągu najbliższych ośmiu lat w porównaniu z rówieśnikami, którzy preferują kanapowy styl życia. Przede wszystkim malej u nich ryzyko chorób serca, udaru mózgu, cukrzycy, alzheimera i depresji. Niemały wpływ na ich zdrowie ma także wynikająca z codziennych treningów większa dbałość o higienę i ubiór.

Co ciekawe, dla osób starszych wystarczającą porcję aktywności może zapewnić praca w ogródku lub spacer i robienie zakupów w wielu sklepach. Najlepiej byłoby, aby osoby po 65. urodzinach podejmowały wysiłek fizyczny przez minimum 150 minut tygodniowo.

Wyniki badań zostały opublikowane na łamach "British Journal of Sports Medicine".

Zdrowie dziennik.pl na Facebooku: polub i bądź na bieżąco >>>