Ośrodek dla osób z chorobą Parkinsona (ul. Strusia 4/8) to pierwsza tego typu placówka na Mazowszu, która powstała w ramach projektu unijnego. Od stycznia ośrodek będzie oferował: rehabilitację, ergoterapię, ćwiczenia usprawniające, terapię zajęciową oraz poradnictwo zawodowe.

Reklama

Z zajęć mogą skorzystać osoby, które mają zaświadczenie lekarskie o zdiagnozowanej chorobie Parkinsona, mieszkają w Warszawie, mają 20-64 lat, są nieaktywne zawodowo. Będą także grupy wsparcia dla chorych i ich opiekunów. Liczba miejsc jest ograniczona.

Zajęcia będą odbywać się od poniedziałku do piątku w godz. 8-16. W ciągu dnia zapewnione będą posiłki, napoje oraz miejsce do odpoczynku. Dojazd do ośrodka komunikacją miejską: autobusami 521, 525 bądź kolejką SKM, Koleje Mazowieckie. Dziesięciu najbardziej wymagających pomocy uczestników zajęć może liczyć na bezpłatny transport do ośrodka.

Aby uczestniczyć w projekcie, należy wypełnić formularz zgłoszeniowy i deklarację, które znajdują się na stronie: http://parkinson.um.warszawa.pl/ oraz w Biurze Pomocy i Projektów Społecznych Urząd Miasta st. Warszawy, ul. Niecała 2, 00-098 Warszawa, pok. 21.

Wnioski można składać: w Biurze Pomocy i Projektów Społecznych Urzędu Miasta st. Warszawy (ul. Niecała 2, 00-098 Warszawa, pok. 21); w Fundacji Żyć z chorobą Parkinsona (ul. Czerska 18 lok. 243, 00-732 Warszawa), w SZPZLO Warszawa Wawer (ul. Strusia 4/8 04-564 Warszawa, pok. 301) oraz w formie elektronicznej na adres e-mail: erahman@um.warszawa.pl, lwieczorek@um.warszawa.pl.

Wartość projektu realizowanego ze środków unijnych to blisko 3 mln zł. Przewidziano 660 miejsc - 470 dla osób dotkniętych chorobą i 190 dla opiekunów.

Choroba Parkinsona jest nieuleczalnym, przewlekłym schorzeniem neurologicznym rozwijającym się przez szereg lat. Objawy nasilają się wraz z upływem czasu i rozwojem choroby. Choć największa liczba zachorowań przypada na okres po 50 roku życia zdarza się, że chorują osoby młodsze, przed 30 rokiem życia. Szacuje się, że w Polsce choruje 60-80 tysięcy osób.