To dla nas szczególny dzień, w którym mamy okazję pokazać seniorom, że są dla nas ważni. To też świetna chwila na to, by pokazać jak duży potencjał w nich drzemie i ile ciekawych zajęć można mieć na emeryturze - podkreśliła Joanna Mielczarek ze stowarzyszenia "mali bracia Ubogich".

Reklama

Dodała, że celem imprezy jest też zaprzeczenie funkcjonującym stereotypom i pokazanie, że starość może być radosna i jest jednym z etapów w życiu, kiedy można robić wiele interesujących rzeczy.

Wyjaśniła, że stowarzyszenie prowadzi kampanię społeczną "STAROŚĆ też RADOŚĆ!", której celem jest kształtowanie pozytywnego wizerunku osób starszych. Od 16 września wizerunki radosnych seniorów są obecne w Warszawie na kilkudziesięciu dużych plakatach i billboardach. Poza tym akcja będzie obecna w portalach internetowych, portalach społecznościowych oraz na stronie www.spokosenior.pl.

W ramach kampanii stowarzyszenie zorganizowało trzecią już edycję konkursu Spoko Senior. W konkursie mogą wziąć udział osoby z całej Polski powyżej 50. roku życia, które prowadzą aktywny tryb życia i z pasją realizują swoje zainteresowania.

Coroczny piknik rodzinny "Jarmark Kreatywności" odbędzie się w niedzielę w Ogrodzie Saskim w Warszawie. Na scenie będą prezentować się zarówno artyści seniorzy jak i przedstawiciele młodszego pokolenia. Organizacje seniorskie zaprezentują swoją ofertę dla seniorów i poprowadzą różnorodne warsztaty np. plastyczne i origami dla uczestników pikniku.

Nie zabraknie też ruchu i aktywności, będzie możliwość udziału w grach i konkursach ruchowych, oraz zagrania w bule i rzutki. Przygotowane będzie też miejsce międzypokoleniowych planszowych gier logicznych.

Prowadzone będą też badania profilaktyczne m.in. wskaźnika masy ciała, poziomu cholesterolu, cukru i ciśnienia. Będzie można od razu omówić ich wyniki i uzyskać nieodpłatną konsultację.

Przedstawiciele Urzędu Miasta zachęcać będą warszawiaków do konsultowania (wpisywania swoich uwag) do Programu "Warszawa przyjazna seniorom".

Reklama

Międzynarodowy Dzień Osób Starszych został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 1990 r., w celu podkreślenia, że w XXI wieku zgodnie z demograficznymi trendami starzenie się społeczeństwa stanie się jednym z najważniejszych wyzwań. Święto to podkreśla międzynarodową solidarność osób starszych niezależnie od ich narodowości, rasy, kultury czy warunków, w jakich żyją.

Stowarzyszenie "mali bracia Ubogich" działa w Polsce od 2002 roku. Działa w ramach sieci stowarzyszenia "petits freres des Pauvres", które powstało w 1946 roku we Francji i istnieje w ośmiu krajach Europy i Ameryki. Stowarzyszenie "mali bracia Ubogich" pomaga samotnym, starszym osobom.