Przy założeniu, że paczka papierosów kosztuje około 12 złotych (niektóre mniej, "luksusowe" marki więcej), a palacz zużywa jedną paczkę dziennie, średni koszt miesięczny palenia to 360 złotych - za to można do pełna zatankować nawet całkiem pojemny bak albo przy odrobinie szczęścia kupić bilet tanich linii na podróż do jednej z europejskich stolic.

Reklama

Jeśli były palacz odkładałby pieniądze zazwyczaj przeznaczane na papierosy dłużej, powiedzmy przez rok, uzbiera się całkiem spora sumka. Za niemal 4400 zł można już pozwolić sobie na niezły sprzęt rtv, nowoczesny smartfon, komputer czy zagraniczne wakacje z opcją all inclusive. Jeśli wypalanych papierosów było więcej niż 20 (tyle zazwyczaj mieści się w jednej paczce), to i kwota do rozdysponowania rośnie.

"Ale ja wypalam tylko kilka papierosów dziennie. To wcale tak dużo nie kosztuje" - mogą odpowiedzieć ci, którzy po papierosa sięgają najwyżej kilka razy dziennie. Czy mają rację? Jeśli jednak paczka (trzymajmy się ceny 12 zł) starcza nawet na pięć dni, to po miesiącu niepalenia w kieszeni zostaną 72 złote, a to oznacza nawet trzy bilety do kina. W skali roku jest to już ponad 850 złotych - taka suma bez problemu wystarczy na sześciomiesięczny karnet na siłownię czy nierozbudowany kurs językowy.

Ale ci, którzy palą, wiedzą, że koszty palenia to nie same papierosy. Do tego dochodzą wszelkiej maści "odświeżacze", czyli gumy czy miętusy. Palący w domu często stosują spraye zabijające zapach papierosów. Poza tym zapalniczki, które przecież często się gubią. Jeśli pali się w samochodzie, to przez wszechobecny popiół częściej się go czyści. Świadomi zagrożeń palacze częściej chadzają do lekarzy i w ramach kontroli częściej niż niepalący prześwietlają płuca - ci, którzy robią to prywatnie, do kosztów palenia muszą doliczyć także rachunki w gabinetach lekarskich...

Trochę się tego uzbierało. Ale na koniec najlepsze: przy założeniu, że pali się tylko pół paczki papierosów dziennie, po 10 latach koszt nałogu sięga 20 tysięcy złotych. Jeśli wypala się paczkę dziennie - jest to już 40 tysięcy złotych. 20 lat palenia to - mniej więcej, ponieważ cena papierosów się zmienia, do tego dochodzi inflacja - ponad 85 tysięcy złotych przy zużywaniu jednej paczki papierosów dziennie.

Opłaca się rzucić...

31 MAJA RZUĆ PALENIE z dziennik.pl! >>>