31 MAJA RZUĆ PALENIE z dziennik.pl! >>>

Palacz papierosów jest ciężko chory. Nie tylko na schorzenia wynikające z palenia papierosów, tj. POChP czy nowotwór płuca, ale samo uzależnienie od tytoniu jest chorobą, należącą do grupy zaburzeń zachowania spowodowanych używaniem substancji psychoaktywnych. Światowa Organizacja Zdrowia uznała ją za przewlekłą i nawracającą. Dlatego wymaga ona postawienia diagnozy, zastosowania odpowiedniej terapii i właściwego leczenia.

Reklama

Od palenia papierosów można być uzależnionym zarówno psychicznie, jak i biologicznie. Nie jest więc to tylko przyzwyczajenie czy nawyk, ale silna potrzeba organizmu, by dostarczyć mu nikotynę. Niewątpliwie dlatego rzucenie nałogu jest dla palaczy tak bardzo trudne. Często nie wystarcza sama motywacja do przezwyciężenia choroby, ale potrzeba jest pomoc lekarza i przepisane przez niego leki.

Jeśli więc jesteś wieloletnim palaczem, który postanowił, że kończy z papierosami, lepiej, żebyś wiedział, że przed tobą dość trudna walka. Ale możliwa do wygrania! Bądź przygotowany na to, że wyzwolenie się z uzależnienia wymaga dużo pracy. Twój mózg będzie ci sporo utrudniał, bo przez lata był pod wpływem tytoniu i "nauczył się" wielu mechanizmów obronnych, które sprzyjały paleniu. Na pewno będzie "przekonywał cię" do zapalenia papierosa, gdy tylko pojawi się głód nikotynowy.
Według ekspertów skuteczna walka z nałogiem opiera się przede wszystkim na oddziaływaniu na mózg. Potrzebne jest wyzwolenie procesów psychicznych, które dadzą silną motywację i pomogą wytrwać w realizacji postanowienia.

Reklama

Warto wiedzieć, że palenie jako choroba, która ma groźne powikłania w postaci śmiertelnych schorzeń, skraca życie średnio o 14 lat (w porównaniu z osobami niepalącymi).

Palenie jest jedną z głównym przyczyn takich schorzeń jak: POChP (przewlekła obturacyjna choroba płuc), nowotwór płuca i choroba niedokrwienna serca.

Zdrowie dziennik.pl na Facebooku: polub i bądź na bieżąco >>>

Trwa ładowanie wpisu