Zakończenie relacji romantycznej dotyka większości osób – mało kto pozostaje w relacji tylko z jedną osobą przez całe swoje życie. Niezależnie od powodów rozstania, stażu związku czy tego, co zdecydował o jego zakończeniu rozstanie często jest trudnym doświadczeniem, które wiąże się z dużym cierpieniem psychicznym. Może wówczas pojawić się chęć powrotu lub myśli typu "nigdy nikogo sobie nie znajdę".

Reklama

Warto więc wiedzieć jak radzić sobie z rozstaniem także w pierwszych dniach i tygodniach po zakończeniu relacji. Co zrobić żeby nie cierpieć po rozstaniu? Oto porady i wskazówki, które mogą okazać się pomocne w czasie rozstania.

Jak poradzić sobie po rozstaniu?

Reklama

Istnieje jednak kilka sposobów radzenia sobie z sytuacją rozstania z bliską osobą. Oto wskazówki, które mogą pomóc wrócić do zwykłego funkcjonowania. O jakie kwestie warto zadbać po rozstaniu?

  • Daj sobie czas na rozpłacz i smutek. Ważne jest, by pozwolić sobie na przeżycie emocji związanych z rozstaniem. Nie próbuj ich tłumić ani udawać, że wszystko jest w porządku. Pozwól sobie na odczuwanie takich emocji jak smutek, złość, niepewność, samotność czy zdezorientowanie.
  • Rozmawiaj z bliskimi. Szukaj wsparcia u przyjaciół, rodziny lub terapeuty. Rozmowa z kimś, kto cię rozumie i wspiera, może znacznie pomóc i dać dużą ulgę.
  • Zajmij się sobą. Skup się na dbaniu o swoje zdrowie psychiczne i fizyczne. Może to być regularna aktywność fizyczna, zdrowe odżywianie, medytacja, praktyki relaksacyjne czy zajęcia kreatywne.
  • Unikaj izolacji. Mimo że może być to trudne, staraj się nie izolować się od innych ludzi. Zachowaj kontakty towarzyskie, spotykaj się z przyjaciółmi, wychodź z domu i na imprezy, nawet jeśli nie masz na to ochoty.
  • Podziel się swoimi uczuciami. Jeśli czujesz się gotowy, spróbuj wyrazić swoje uczucia przez pisanie, rysowanie, muzykę czy inne formy sztuki.
  • Znajdź nowe zainteresowania. Poszukaj nowych aktywności lub hobby, które mogą cię zainteresować i skup swoją uwagę na nich. Może to być doskonała okazja do odkrywania nowych pasji i rozwoju osobistego.
  • Ustal zdrowe granice. Pamiętaj, że ważne jest, by ustalić zdrowe granice i dbać o siebie w tym procesie. Nie krzywdź się ani nie narażaj na sytuacje, które mogą pogorszyć twoje samopoczucie.
  • Rozważ terapię. Jeśli czujesz, że nie radzisz sobie samodzielnie, nie wahaj się skorzystać z profesjonalnego wsparcia. Terapeuta może pomóc ci zrozumieć i przetrawić emocje związane z rozstaniem. Udzieli ci także narzędzi do radzenia sobie w trudnych chwilach.