Mózg każdego, niezależnie od wieku, potrzebuje spokoju do „oczyszczenia” z nadmiaru bodźców i informacji, a następnie do regeneracji. Pomaga w tym kompletna cisza albo biały szum, który zagłusza inne dźwięki.
Co to jest biały szum?
Biały szum (z ang. white noise – biały dźwięk) to jednostajny odgłos, który nie ma konkretnej melodii, a bardziej przypomina wymawianie „szyyy”, szelest wiatru w liściach drzew lub delikatne bicie fali o brzeg. Niektórym biały szum kojarzy się z odgłosem telewizora, gdy włączony jest tzw. obraz kontrolny po zakończeniu emisji programów. Biały szum jest kombinacją różnych częstotliwości dźwięków w równych proporcjach. Jego zadaniem jest maskowanie innych występujących w otoczeniu dźwięków, które utrudniają nam skupienie się na pracy bądź zasypianie.
Dlaczego biały szum pomaga dzieciom?
Biały szum ułatwia zasypianie i spokojny sen noworodkom i niemowlakom. Przypomina bowiem odgłosy, jakie maleństwa słyszały w brzuchu mamy, co sprawia, że czują się bezpieczne. Poza tym neutralizuje inne odgłosy otoczenia. Spokojne, jednostajne dźwięki koją też niedojrzały jeszcze układ nerwowy niemowlaka.
Niektórzy rodzice zachwalają działanie białego szumu w przypadku płaczliwych niemowlaków, które często mają kolki.
Warto więc zapewnić dziecku zabawkę lub specjalny otulacz emitujące biały szum. Źródło dźwięku nie może być bezpośrednio przy uszach dziecka, najlepiej by było w odległości około metra. Bezpieczna głośność to 35 dB. Istotne jest, by wyłączać biały szum, gdy maleństwo zaśnie i spokojnie śpi.
Co jeszcze może być źródłem białego szumu?
- kapiąca woda z kranu
- przelewająca się woda/przefiltrowywana woda w akwarium
- odgłos deszczu za oknem
- włączona suszarka do włosów
- włączony wentylator, okap kuchenny
- włączony odkurzacz
- zegar, który równomiernie tyka
Jak biały szum działa na dorosłych?
Biały szum pomaga także dorosłym, którzy mają kłopot z zasypianiem albo łatwo wybudzają się w nocy z powodu np. dźwięków dobiegających zza okna. Korzystają z niego również osoby, które mają kłopoty z koncentracją lub ADHD, a pracują w tzw. open-space. Niekiedy biały szum pomaga wypocząć i ukoić silny ból głowy w przypadku migreny, jak również bywa wykorzystywany w terapii szumów w uszach.
Dorośli, którzy korzystają z aplikacji z białym szumem i słuchają dźwięków w słuchawkach, powinni pamiętać o nastawieniu najniższego poziomu głośności. Natężenie dźwięku nie może przekraczać 50 dB.
Czy biały szum jest bezpieczny dla mózgu?
Monotonny dźwięk nie przeszkadza w działaniu mózgu, nie obciąża go ani nie zmusza do pracy. Badania dowiodły, że nie uaktywnia kory mózgowej. Dzięki temu, że maskuje dźwięki z otoczenia, w efekcie wprowadza umysł w stan rozleniwienia.