Negging to nie komplementy. To komentarze dotyczące wyglądu, życiowych osiągnięć lub innych sytuacji, które mogą wywoływać smutek, obniżać poczucie własnej wartości, powodować kompleksy i zniechęcać do obcowania z niektórymi osobami. Nierzadko komentarze te, nazywane mylnie "komplementami”, celowo wykorzystywane są jako narzędzie manipulacji i okazja do poczucia się "lepszym”. Zazwyczaj świadczą o kompleksach i niskiej samoocenie osoby je wypowiadającej.

Reklama

Co to jest negging?

Negging może spotkać nas w pracy, na randce, podczas spotkania z koleżankami. Negging polega na tym, że w pierwszej kolejności przekazywana jest treść pozytywna, a w drugiej – treść mająca na celu sprawienie przykrości lub zdeprecjonowanie drugiej osoby. Jest to jedna z form słownej manipulacji.

Reklama

Według słownika terminów psychologicznych negging oznacza "manipulowanie emocjami przez dwuznaczne komplementowanie kogoś w celu naruszenia pewności siebie innej osoby".

Negging daje poczucie władzy

Negging jest formą biernej agresji, która może wynikać z kompleksów i chęci odwrócenia uwagi od niedoskonałości "nadawcy”. Stosowanie neggingu może dawać poczucie wzrastania i stanowić próbę podniesienia swojej wartości. Osoby go stosujące często nie potrafią mówić o emocjach i trudnych kwestiach i przez to okazują niezadowolenie w sposób bierno-agresywny.

Negging może dawać poczucie władzy. Stosując negging manipulator często czuje się silniejszy i ma poczucie, że ma wpływ na czyjeś życie. Osobom stosującym negging często brakuje wewnętrznej pewności siebie, a energii dostarcza im właśnie obniżanie poczucia wartości drugiej osoby i jej upokarzanie.

Negging może wywoływać poczucie poniżenia

"Masz trochę za dużo kilogramów, ale w tej sukience wyglądasz naprawdę dobrze", "Zazwyczaj nie spotykam się z takimi dziewczynami jak ty", "Dobrze wyglądasz jak na swój wiek”, "Rewelacyjnie sobie poradziłaś, mimo że jesteś kobietą", "Fajna bluza, nie widać, że z sieciówki" - to tylko niektóre z przykładów neggingu. Negging ma na celu dokuczenie, sprawienie przykrości i obniżenie samooceny drugiej osoby. Może on wywoływać dyskomfort i poczucie poniżenia.

Jak się bronić przed neggingiem?

Osoba stosująca negging musi wiedzieć, że nie zgadzasz się na takie traktowanie. Warto zaznaczyć, że komunikat nie jest dla ciebie komplementem. Pomocne może okazać się zdanie typu: "Nie podoba mi się sposób, w jak się do mnie odzywasz".

Osoby stosujące bierną agresję często jednak nie są w stanie radzić sobie z trudniejszymi emocjami i o nich rozmawiać. To może sprawić, że będą oskarżać cię o "brak dystansu do siebie”. Mogą też formułować komunikaty w stylu: "Już nic nie można powiedzieć” lub "Nie znasz się na żartach”.

Konfrontacja może więc oznaczać eskalację konfliktu. Skuteczniejszym rozwiązaniem może być w takiej sytuacji nabranie dystansu i odsunięcie takiej osoby od naszych spraw. Nieraz jedynym skutecznym sposobem jest zerwanie kontaktu z taką osobą i nie wpuszczanie jej do swojego życia.