Coraz więcej kleszczy pojawia się w Polsce i w Europie. Po ugryzieniu kleszcza groźne patogeny mogą spowodować poważne choroby.

Ukąszenie przez kleszcza może być niebezpieczne

Dane Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – PZH wskazują, że w 2022 roku stwierdzono łącznie ponad 17 tys. przypadków zachorowań na boreliozę.

Reklama

Zakażonych osób może być więcej, ponieważ pierwsze objawy boreliozy nie zawsze pojawiają się po ukąszeniu kleszcza, ale dopiero po jakimś czasie, kiedy organizm jest osłabiony. Nieleczone zakażenie może spowodować zapalenie opon mózgowych, zapalenie stawów czy kleszczowe zapalenie mózgu.

Które osoby są najbardziej narażone na ukąszenie przez kleszcza?

Jest kilka czynników, które wpływają na to, że będziemy bardziej narażeni na ugryzienie przez kleszcza:

  • pot - osoby, które nadmiernie się pocą, przyciągają kleszcze, które uwielbiają zapach potu, a dokładniej zawartych w nim związków chemicznych i rozgrzaną, wilgotną skórę,
  • perfumy, dezodoranty - słodki zapach środków higieny przyciąga kleszcze. Pajęczaki potrafią rozpoznać około 50 różnych zapachów i wyczuć je z odległości,
  • grupę krwi - naukowcy z Uniwersytetu Masaryka w Brnie wykazali, że kleszcze mają preferencje odnośnie do konkretnej grupy krwi człowieka. Zaobserwowano, że kleszcze najchętniej atakują ludzi z grupą krwi A, a najrzadziej z grupą krwi B. Osoby z inną grupą krwi, jeśli w danym momencie będą najbliżej pajęczaka, także są narażone na ukąszenie,
  • niedobory - osoby, które mają niedobór witamin z grupy B mogą przyciągać kleszcze poprzez specyficzny zapach potu. Odpowiedni poziom witamin z grupy B odpowiada za wytworzenie substancji zapachowym w pocie, które odstraszają kleszcze,
  • psy – jeśli kleszcz nie wbije się w skórę psa, może przedostać się na człowieka.
Kleszcze najczęściej wgryzają się w pachwiny, zgięcia stawów, głowę i miejsca w okolicach uszu / Shutterstock

Gdzie trzeba uważać na kleszcze?

Kleszcze najczęściej występują w lasach mieszanych z przewagą drzew liściastych, na polanach, łąkach, parkach, działkach, a także na obrzeżach tych terenów, w okolicach jezior i rzek i na terenach zieleni miejskiej.

Wybierając się na spacer w takie rejony, warto założyć ubrania zakrywające ręce i nogi, a także odpowiednie buty i pamiętać o ochronie na głowę.

Naturalne olejki eteryczne odstraszają kleszcze

Warto także stosować środki, które odstraszają kleszcze. Można wykorzystać też naturalne olejki eteryczne, które odstraszają kleszcze, jak np.: olejek z mięty pieprzowej, goździkowy lub z drzewa herbacianego.

Co robić po ukąszeniu przez kleszcza?

Po ukąszeniu przez kleszcza istotne jest, by jak najszybciej pozbyć się go ze skóry. Dlatego warto dokładnie oglądać swoje ciało po powrocie ze spacerów. Pajęczaki najczęściej wgryzają się w pachwiny, zgięcia stawów, głowę i miejsca w okolicach uszu – tam nasza skóra jest najbardziej delikatna i cienka.