Atak kleszcza może wywołać groźne choroby. Do najczęstszych należą zapalenie mózgu i borelioza.

Przed kleszczowym zapaleniem mózgu można się zabezpieczyć dzięki szczepieniom. Dostępne są dwie skuteczne i bezpieczne szczepionki, które można stosować już u dzieci od drugiego roku życia. Trzeba jednak pamiętać, że szczepionka nie chroni przed innymi chorobami przenoszonymi przez kleszcze, w tym przed boreliozą – leczy się ją antybiotykami.

Reklama

Cytowana w komunikacie prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia Bożena Janicka podkreśla, że wychodząc na łono przyrody, powinniśmy się odpowiednio ubrać.

- Długie spodnie, skarpety, zakryte buty, długie rękawy, kapelusz na głowie. Po powrocie do domu należy się dokładnie obejrzeć. Kleszcz może się umiejscowić wszędzie, najchętniej jednak wybiera okolice pach, pachwin, zgięcia kolanowe, łokciowe i za uszami. Należy pamiętać również o obejrzeniu skóry głowy – zwraca uwagę Janicka.

Gdy kleszcz wbił się w skórę, należy go usunąć jak najszybciej – bo im szybciej, tym większa szansa na uniknięcie zakażenia. W tym celu najlepiej użyć pęsety – należy delikatnie chwycić nią kleszcza przy samej skórze i wyciągnąć zdecydowanym ruchem obrotowym. Po usunięciu pasożyta miejsce ukłucia trzeba sprawdzić i zdezynfekować.

Nie wolno smarować miejsca ukłucia tłuszczem, benzyną, wykręcać ani wyciskać. Przez 30 dni należy to miejsce obserwować pod kątem wystąpienia rumienia pełzającego. Jeśli taki wystąpi, trzeba jak najszybciej skontaktować się z lekarzem w celu zastosowania antybiotykoterapii.

PPOZ przypomina, że kleszcze są także zagrożeniem dla zwierząt domowych. Najczęściej wykrywana jest u nich babeszjoza, która, nieleczona, w zaledwie kilka dni może zakończyć się śmiercią zwierzęcia. Sygnałami alarmowymi są: gorączka, senność, wymioty, niechęć do jedzenia i ciemny mocz. W takiej sytuacji zwierzę natychmiast powinno trafić pod opiekę lekarza weterynarii.

Reklama

Inną groźną chorobą jest anaplazmoza. Oprócz gorączki, biegunki, czy wymiotów, zwierzę jest osowiałe i bardzo senne. Pojawiają się zaburzenia układu ruchu i osłabienie. W ostrej anaplazmozie dochodzi do spadku masy ciała, krwawienia z błon śluzowych, powiększenia węzłów chłonnych.

Dlatego należy regularnie sprawdzać skórę zwierzaków, a gdy znajdziemy kleszcza, trzeba jak najszybciej usunąć go lub zgłosić się do lekarza weterynarii. Wczesne usunięcie kleszcza zmniejsza ryzyko przeniesienia patogenu i rozwoju choroby odkleszczowej. W kolejnych dniach warto zwierzę obserwować, a w razie jakichkolwiek wątpliwości szybko zasięgnąć porady weterynarza.