Jak poinformował we wtorek w komunikacie zespół kierowany przez Gustavo de Luiza, szefa oddziału pulmonologii w prywatnym szpitalu Vithas Xanit Internacional pod Malagą, właściwe używanie masek ochronnych polega na regularnym ich zdejmowaniu.

Reklama

- Po 45 minutach od włożenia maski ochronnej powinna być ona zdjęta na krótki 5-minutowy odpoczynek - napisali specjaliści od chorób układu oddechowego. Zaznaczyli, że najdłuższym okresem ciągłego noszenia maski jest 60 minut. Zastrzegli, że po godzinie od założenia maseczki na twarz należy zrobić przerwę, aby układ oddechowy mógł swobodnie pracować przez około 10 minut.

- W sytuacji, kiedy posiadacz maski nie może jej zdjąć przez dłuższy okres, np. cztery lub pięć godzin, zalecana przerwa powinna zostać wydłużona o 30-60 minut - wskazali hiszpańscy pulmonolodzy cytowani przez andaluzyjski dziennik “Diario Sur”.

Zdaniem specjalistów maski chirurgiczne mogą być używane maksymalnie przez 4 godziny. Zaznaczyli jednak, że w sytuacji nadmiernego zawilgotnienia materiału należy taką maseczkę wymienić wcześniej.

Przestrzegli przy tym, że niewłaściwe noszenie masek ochronnych może narazić układ oddechowy użytkownika na zakażenie bakteriami lub grzybami, a skórę na schorzenia dermatologiczne.

Wprawdzie po 21 czerwca rząd Hiszpanii nakazał jedynie zachowanie 1,5-metrowego dystansu poza domem i noszenie masek w zadaszonych pomieszczeniach publicznych, ale wraz z nadmiernym wzrostem przypadków zakażenia władze regionów samodzielnie zaczęły wprowadzać obowiązek noszenia masek.

Dotychczas tylko Wyspy Kanaryjskie były jedyną z 17 wspólnot autonomicznych Hiszpanii, gdzie poza 1,5-metrowym dystansem społecznym po nasileniu się w lipcu przypadków COVID-19 nie wprowadzono dodatkowych restrykcji. W poniedziałek jednak regionalny rząd nakazał zakładanie masek we wszystkich zadaszonych miejscach publicznych, nawet w sytuacji, gdy w ich wnętrzu nie przebywają inne osoby.