- Aby wykonać szczepienie, rodzic lub opiekun dziecka powinien skontaktować się z wybraną placówką realizującą program i ustalić termin wizyty u lekarskiej, podczas której dziecko zostanie zakwalifikowane do podania szczepionki i zaszczepione. Dzieci otrzymają jedną dawkę szczepionki. Z bezpłatnego szczepienia mogą skorzystać dzieci mieszkające w Łodzi, które w tym roku kończą 4 lata (rocznik 2016) - przekazała Jolanta Baranowska z Urzędu Miasta Łodzi.

Reklama

Zgłoszenia przyjmowane są w trzech poradniach Miejskiego Centrum Medycznego na Polesiu - przy ul. Kasprzaka 27, ul. Olimpijskiej 7a, ul. Maratońskiej 71, w Miejskim Centrum Medycznym Bałuty - przychodni przy ul. Libelta 16 oraz w Uniwersyteckim Centrum Pediatrii im. Konopnickiej przy ul. Pankiewicza 16. Nie obowiązuje rejonizacja, można zgłosić się do dowolnie wybranej poradni z listy. Nie trzeba być też pacjentem tej placówki.

Pneumokoki, czyli dwoinki zapalenia płuc są jednymi z najbardziej agresywnych bakterii Gram-dodatnich, które mogą wywołać poważne choroby u dzieci i dorosłych. Do zakażenia dochodzi zwykle drogą kropelkową.

Łódzki magistrat przypomina, że pneumokoki są jedną z najczęstszych przyczyn bakteriemii, ropnego zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych, bakteryjnego zapalenia płuc, ostrego zapalenia ucha środkowego czy zapalenia zatok i że większość z tych chorób może przebiegać z poważnymi powikłaniami. Najcięższą postacią zakażenia pneumokokami jest tzw. inwazyjna choroba pneumokokowa, w tym sepsa (posocznica), zakażenie ośrodkowego układu nerwowego, zapalenie płuc z bakteriemią, zapalenia tkanek (stawy, kości).

Szczególnie narażone na zakażenia są niemowlęta i dzieci do 5. roku życia, dzieci z chorobami przewlekłymi oraz przebywające w przedszkolach czy żłobkach. Do grup szczególnego ryzyka chorób pneumokokowych należą też seniorzy; szczepiąc dzieci, można ochronić przed zakażeniami także ich dziadków i pradziadków.