„Masz bóle brzucha? Czujesz się osłabiony? Dopadają Cię zaparcia, a w stolcu pojawia się krew? To mogą być objawy raka jelita grubego, który jest uważany za jeden z najbardziej podstępnych nowotworów. Dlatego warto zgłosić się na badanie” – zachęca w swoim komunikacie lecznica.

Reklama

Z badań mogą skorzystać osoby, które w ciągu ostatnich 10 lat nie miały tego badania oraz są w wieku 50-65 lat niezależnie od wywiadu rodzinnego oraz w wieku 40-65 lat, których rodzice, rodzeństwo lub dzieci chorują na raka jelita grubego.

Jak przekazał kierownik Pracowni Endoskopowej gorzowskiego szpitala Piotr Szulc, ryzyko zachorowania na raka jelita grubego wzrasta między 50. a 65. rokiem życia. Częściej chorują mężczyźni niż kobiety.

- Ale bez względu na płeć problemu nie można bagatelizować, bo choroba rozwija się powoli i niemal bezobjawowo. Jest jednym z najczęściej występujących nowotworów złośliwych (drugim co do częstości występowania w Polsce) i drugim wśród przyczyn zgonów z powodu wszystkich chorób nowotworowych – dodał lekarz.

Szulc wyjaśnił, że rak jelita grubego rozwija się ze zmian łagodnych, tzw. polipów. Jednak ani polipy, ani rak we wczesnym stadium zazwyczaj długo nie dają żadnych objawów. Dlatego choroba może się rozwijać niepostrzeżenie nawet przez kilkanaście lat.

Reklama

W profilaktycznym badaniu kolonoskopowym (dolnego odcinka układu pokarmowego) szuka się bezobjawowych zmian i - o ile to możliwe - od razu podczas badania się je usuwa. Jak wskazują specjaliści, wcześnie wykryty rak jest bardzo często wyleczalny.

Szczegółowe informacje o programie można uzyskać w Pracowni Endoskopowej Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie pod numerem telefonu: 512 463 661.

Program profilaktycznych badań jelita grubego jest realizowany we współpracy z Ministerstwem Zdrowia.