Każdego dnia w Polsce – informuje Społeczny Komitet ds. AIDS (SKA) – cztery osoby dowiadują się o zakażeniu. Szacunki epidemiologiczne wskazują, że nawet 30 proc. osób żyjących z HIV nie jest tego świadoma. Podobnie alarmująca sytuacja dotyczy wirusa odpowiedzialnego za zapalenie wątroby typu C – wirusa HCV. Państwowy Zakład Higieny podaje, że 80 proc. z około 200 tys. osób, które mogą żyć z wirusem, może nie być świadoma zakażenia.

Reklama

Z kolei w 2017 roku – według danych PZH – wykryto w Polsce 1526 nowych przypadków zakażenia wirusem HIV, o 256 więcej niż w roku poprzednim. Województwa o największej liczbie wykrytych zakażeń to: mazowieckie (330), wielkopolskie (206), śląskie (182), małopolskie (162) i dolnośląskie (147).

Rzecznik Społecznego Komitetu ds. AIDS Maciej Nazarewicz podkreślił w rozmowie z PAP, że rozpoczynający się w piątek Europejski Tydzień Testowania na HIV i HCV, jest doskonałą okazją, by wybrać się na bezpłatne i w pełni anonimowe testy.

Badania można wykonywać m.in. w 30 Punktach Konsultacyjno-Diagnostycznych w większości większych miast w całej Polsce.

Reklama

- Osoby, które zdecydują się na wizytę w PKD, będą miały okazję porozmawiać z doradcą, który odpowie na wszelkie pytania, poinformuje, wytłumaczy, ewentualnie pokieruje dalej, jeżeli zajdzie taka potrzeba, np. wykonanie dalszych badań w kierunku innych chorób przenoszonych drogą płciową lub w przypadku potwierdzonego, dodatniego wyniku testu na HIV – powiedział Nazarewicz.

Jednocześnie dodał, że wcześnie wykryte zakażenie HIV nie jest obecnie wyzwaniem dla medycyny. Wyzwaniem – jak mówił – pozostaje zmiana myślenia o HIV i zmiana nastawienia społeczeństwa do ludzi żyjących z wirusem. Podobnie wygląda sytuacja z HCV. Współczesna medycyna daje szanse na wyleczenie 98-99 proc. chorych.

- Żeby wykonać badanie nie trzeba mieć skierowania od lekarza, ubezpieczenia ani dowodu osobistego, nie trzeba też być na czczo. Istotną rzeczą jest za to moment, w którym wykonujemy badanie. Zakażenie można stwierdzić po 14 dniach od ryzykownej sytuacji, jednak, aby w pełni je wykluczyć, musi upłynąć 12 tygodni. Jedynie badanie wykonane po tzw. oknie serologicznym daje nam pewność – podkreślił Nazarewicz.

Reklama

Do nowych zakażeń HIV dochodzi w większości przypadków podczas kontaktów seksualnych, do zakażenia HCV – głównie przez kontakt z krwią osoby zakażonej lub skażonymi nią narzędziami zabiegowymi.

Adresy wszystkich Punktów Konsultacyjno-Diagnostycznych w Polsce są pod adresem: www.aids.gov.pl/pkd. Szczegółowe informacje o badaniu na HIV pod adresem: www.chmielna4.pl/testy-na-hiv.

Hasłem przewodnim Europejskiego Tygodnia Testowania jest, podobnie jak w ubiegłym roku, "Testuj. Lecz. Zapobiegaj". W akcji udział biorą 732 organizacje z Europy, w tym 19 z Polski.

Społeczny Komitet ds. AIDS (SKA) to organizacja non-profit. Działa w Polsce od ponad 20 lat. Zajmuje się szeroko rozumianą profilaktyką zarówno w zakresie HIV/AIDS, chorób i infekcji przenoszonych drogą płciową, jak i wywołujących żółtaczkę wirusów hepatotropowych ( (HAV, HBV, HCV). Prowadzi warsztaty i szkolenia dla młodzieży, studentów i dorosłych należących do różnych grup zawodowych.