Europejski Tydzień Szczepień trwa do 30 kwietnia, obchodzony jest pod hasłem „Domknijmy lukę w szczepieniach!”. W tym roku WHO koncentruje się na eliminacji odry i różyczki.

Reklama

O wyeliminowaniu choroby można mówić, gdy przez okres co najmniej 36 miesięcy nie dochodzi na terytorium danego państwa do rozprzestrzeniania endemicznie występującego wirusa odry lub różyczki. Jak podaje organizacja, w 2014 r. w 32 państwach Europejskiego Regionu WHO przerwano transmisję endemicznie występującego wirusa odry i/lub różyczki.

WHO zaznacza, że przerwanie rozprzestrzeniania wirusa w ponad połowie państw europejskich dowodzi, że możliwe jest całkowite wyeliminowanie odry i różyczki w regionie, i że Polska jest na dobrej drodze, by to osiągnąć.

Europejska Regionalna Komisja ds. Weryfikacji Eliminacji Odry i Różyczki (RVC) zaleciła Polsce poprawę systemu raportowania i wskazała na potrzebę wprowadzenia nadzoru nad różyczką.

- Europejski Tydzień Szczepień to znakomity moment do zwiększania świadomości tego, jak duże znaczenie dla wszystkich ma ochrona przed zachorowaniem na odrę i różyczkę - mówi dyrektor biura WHO w Polsce Paulina Karwowska.

Reklama

Jak przypomina WHO, całkowite wyeliminowanie odry i różyczki jest głównym celem Europejskiego Planu Działania na rzecz Szczepień 2015-2020 i ważnym ogniwem globalnych działań na rzecz poprawy stanu zdrowia i zmniejszenia nierówności.

Odra to ostra wirusowa choroba zakaźna. Zakażenie szerzy się drogą kropelkową oraz przez bezpośrednią styczność z wydzieliną jamy nosowo-gardłowej chorej osoby. Najczęściej prowadzi do zapalenia płuc i powikłań neurologicznych. Różyczka jest chorobą zakaźną, wywoływaną przez wirus różyczki. Zakażenie przenosi się drogą kropelkową, a w przypadku zakażeń wrodzonych przez łożysko. Zakażenie w okresie płodowym może prowadzić nawet do uszkodzeń płodu.

Szczepionkę podstawową przeciwko śwince, odrze i różyczce wykonuje się szczepionką skojarzoną MMR w 13.-14. miesiącu życia; dawkę przypominająca podaje się gdy dziecko ma 10 lat.

Według danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny wynika, że w 2015 r. odnotowano w Polsce ponad 40 przypadków odry i ok. 2 tys. przypadków różyczki.