Według różnych źródeł, od czterech do jedenastu starszych osób zmarło wkrótce po przyjęciu szczepionki Fluad. We Włoszech wycofano dwie partie szczepionki, ale zarówno Aifa jak i Novartis podkreślają, że to działanie na wszelki wypadek i że do tej pory nie znaleziono związku między podaniem specyfiku, a śmiercią.

Reklama

Novartis zaznacza, że szczepionka Fluad została wcześniej przetestowana na grupie 70 tysięcy osób, a w ciągu ostatnich kilkunastu lat na całym świecie podano 65 milionów dawek.

Eksperci podkreślają, że generalnie szczepić się warto. W Polsce w ostatnich latach grypa jest główną przyczyną śmiertelności związanej z chorobami zakaźnymi. Leszek Szenborn z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu mówi, że dwa sezony epidemiczne temu w mieście tym na sto dziesięć przypadków grypy potwierdzonej wirusologicznie było dziesięć zgonów.

Polski szczyt zachorowań na grypę, to styczeń, luty i marzec. Według oficjalnych szacunków, w ostatniej dekadzie w Polsce na grypę umierało od kilkunastu do około stu osób rocznie.