Anna Góralewska, lekarz, epidemiolog z wojewódzkiej stacji sanitarno - epidemiologicznej w Warszawie radzi, aby na 6-8 tygodni przed planowanym wyjazdem zgłosić do poradni medycyny podróży. Tam lekarz zleci odpowiednie szczepienia. Doktor Góralewska wyjaśnia, że jednym z zalecanych jest szczepienie przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu A - czyli żółtaczce. Jest to jedna z najczęstszych chorób, które możemy przywieźć z zagranicy, ponieważ przenosi się drogą pokarmową. W niektórych krajach afrykańskich i Ameryki Południowej obowiązkowe są szczepienia przeciwko żółtej gorączce.

Reklama

Anna Góralewska dodaje, że na malarię - chorobę występującą w ponad 100 krajach, nie ma jeszcze szczepionki, więc osoby wybierające się w regiony tropikalne i subtropikalne powinny pamiętać o odpowiedniej profilaktyce. Bardzo ważne jest stosowanie środków odstraszających komary, a w nocy moskitier lub siatek osłonowych.

Unikanie przebywania w miejscach i czasie o największej aktywności owadów czyli od zmierzchu do świtu. Lekarze zalecają też przyjmowanie leków przeciwmalarycznych, które mają zabezpieczyć przed zakażeniem.


W Polsce odnotowano w ubiegłym roku ponad 30 przypadków malarii wśród osób, które wróciły z krajów tropikalnych.

Zdrowie dziennik.pl na Facebooku: polub i bądź na bieżąco >>>