Doktor Iwona Paradowska-Stankiewicz dodaje, że zdecydowana większość rodziców przestrzega kalendarza obowiązkowych szczepień. Widać jednak działanie ruchów antyszczepionkowych. Sporo jest przypadków rodziców, którzy odmawiają zaszczepienia dzieci przeciwko gruźlicy, odrze, śwince i różyczce.

Reklama

Profesor Ewa Bernatowska powiedziała, że Polska jest jednym z ostatnich krajów w Europie, które nie finansują z budżetu obowiązkowych szczepień przeciwko pneumokokom. Bakterie te prowadzą do groźnych chorób , między innymi zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych i sepsy. Profesor Bernatowska ma nadzieję, że państwo będzie dopłacać do tych szczepień. Jej zdaniem, dobrym rozwiązaniem byłoby wprowadzenie tych szczepionek na listę refundacyjną.

W Polsce przeciwko pneumokokom bezpłatnie są szczepione tylko maluchy przewlekle chore - z zaburzeniami odporności oraz wcześniaki. Pediatryczny Zespół Ekspertów rekomenduje, aby objąć obowiązkowym szczepieniem wszystkie dzieci. Cykl 3 szczepień przeciwko pneumokokom - to wydatek kilkuset złotych.