Zwróćmy więc uwagę na swój styl życia - apeluje doktor Agnieszka Mastalerz-Migas. Zdrowa dieta i dużo ruchu - o tym jak zaznacza lekarz powinniśmy pamiętać szczególnie jesienią. Na talerzach, jak dodaje, powinniśmy mieć dużo warzyw - najlepiej do każdego posiłku. Ważny jest też odpowiedni ubiór - nie za lekko, ale też nie za ciepło, aby nie przegrzewać organizmu.

Reklama

- Mniej słońca powoduje zwiększone wydzielanie melatoniny w naszych organizmach - wyjaśnia psycholog Olga Wiankowska. To melatonina właśnie sprawia, że odczuwamy senność i zmęczenie. Aby temu przeciwdziałać musimy po prostu o siebie zadbać. Psycholog zaznacza, że jesienią powinniśmy „ładować swoje akumulatory” - korzystać z każdej okazji aby pobyć na słońcu, więcej spacerować. Dla psychicznego komfortu, jak dodaje, możemy pozwolić sobie na chwile przyjemności. Może to być, w zależności od upodobań, masaż, kubek gorącej czekolady, czy dobra książka.

Można też uzbroić się w cierpliwość i wziąć na przeczekanie w myśl powiedzenia „aby do wiosny.” Jednak do wiosny, tej kalendarzowej przyjdzie nam czekać jeszcze prawie pół roku.