Sport - to jedna z form zachowania dobrej formy i smukłej sylwetki. Zapominamy jednak, że to również doskonały sposób na zachowanie zdrowia kręgosłupa.

Nieodpowiednia pozycja siedząca w pracy czy nieprawidłowo umiejscowiony komputer, mogą spowodować uciążliwy, nieprzyjemny ból w rożnych częściach kręgosłupa. Ponadto długotrwałe siedzenie powoduje przeciążenie odcinka szyjnego oraz lędźwiowego, co wpływa na pogorszenie ogólnej kondycji naszego kręgosłupa.

Reklama

Wykonywanie odpowiednich ćwiczeń znacznie poprawia kondycję organizmu i zbawiennie wpływa na kręgosłup. Jednakże trzeba mieć na uwadze, że nie każda dyscyplina zalecana jest osobom cierpiącym na ból tej części ciała. Przede wszystkim nie powinno się zaczynać uprawiać sportów wymagających od nas wkładu dużej siły mięśniowej (podnoszenie ciężarów, boks), a także tych, które w bezpośredni sposób wpływają na obciążenie kręgosłupa, jak np. gimnastyka artystyczna.

Poza tym, do ćwiczeń należy podchodzić z głową - przeprowadzanie codziennych, wykańczających treningów, zwłaszcza jeżeli wcześniej nie poświęcało się czasu na tego typu aktywności, może spowodować przeciążenie mięśni i stawów, przyczynić się do kontuzji, a także szybko zniechęcić do wysiłku. Optymalną liczbą są trzy treningi w tygodniu, podczas których stopniowo zwiększa się wysiłek. Lepiej częściej wykonywać lżejsze ćwiczenia, niż rzadziej przeprowadzać "mordercze" treningi.

- Gdy zgłaszają się do nas osoby z bólem pleców, wynikającym z prowadzonego stylu życia najczęściej zalecamy im krótkie przebieżki. Jednakże, jeżeli są to osoby starsze lub niemające wyrobionej kondycji fizycznej, zachęcamy ich do długich spacerów, bądź szybszego marszu - wyjaśnia doktor Barbara Cypryńska, specjalista rehabilitacji, ortopedii i traumatologii z Kliniki Rehabilitacji Nowy Dwór. To dowód na to, że sport i profilaktyka zdrowia kręgosłupa nie wymaga wiele wysiłku, poza tym, który poświęcimy na spacery czy przebieżki.

Decydując się na jogging należy jednak pamiętać, aby dobrać odpowiednie obuwie i znaleźć miękkie podłoże, aby nie narażać się na dodatkowe kontuzje i urazy.

Sportem najczęściej polecanym osobom skarżącym się na ból kręgosłupa jest również pływanie. W wodzie grawitacja ma na nas mniejszy wpływ, ciało staje się lżejsze, dlatego stawy mogą odpocząć, a do pracy angażowane są wszystkie mięśnie. Kręgosłup nie musi utrzymywać sylwetki w pozycji pionowej, więc skupia się na ruchach ciała. Style, które najskuteczniej pobudzają do ruchu mięśnie grzbietu to kraul oraz pływanie na plecach.

Reklama

Zbawiennie na kręgosłup wpływa również jazda na rowerze po równej powierzchni. Wstrząsy i wyboje na nierównych drogach negatywnie wpływają na kręgosłup. Jednakże nie każdy rodzaj roweru sprzyja pozbyciu się bólu. Jadąc rowerem górskim lub szosowym, pozycja ciała jest ułożona niemalże poziomo, dlatego lepiej wybrać rower miejski. Kluczową kwestią jest ułożenie na odpowiedniej wysokości siodełka i kierownicy. Podczas siedzenia na siodełku, musimy się upewnić, że noga w najniższej pozycji pedała jest wyprostowana. Jeśli chodzi o kierownicę, to trzymając na niej ręce, nasze ciało powinno być lekko pochylone do przodu.

Zdrowie dziennik.pl na Facebooku: polub i bądź na bieżąco >>>

Trwa ładowanie wpisu