Pierwszym etapem na drodze do tego celu - jak podkreślił Kolker - jest doprowadzenie do tego, by w ciągu najbliższych czterech lat liczba noworodków zarażonych wirusem HIV zmniejszyła się z 400 tysięcy do 40 tysięcy.

Zdaniem przedstawiciela UNICEF, aby tak się stało konieczne jest działanie na rzecz zniesienia ogromnych różnic między Zachodem a biednymi państwami, gdzie codziennie ponad tysiąc noworodków przychodzi na świat zarażonych wirusem HIV.

Reklama

"Nie trzeba nowych odkryć naukowych, nie trzeba wielu pieniędzy, ale potrzebne jest ogromne zaangażowanie na poziomie globalnym, by zredukować w ciągu czterech lat o 90 procent liczbę przypadków przekazywania wirusa HIV dziecku przez matkę" - powiedział Kolker.

"Mimo postępów w ostatnich latach dwa miliony dzieci poniżej 15. roku życia mają wirusa HIV, a leki antyretrowirusowe otrzymuje wciąż mniejszość z nich, około 28 procent; inne rosną bez terapii i późno zaczynają kurację". Tymczasem kuracja dziecka kosztuje mniej niż 200 dolarów rocznie - podkreślił przedstawiciel UNICEF.

Zauważył, że w wielu przypadkach nie jest to problem pieniędzy: wiele dzieci nie jest diagnozowanych, chociaż ich matki seropozytywne.