Czy wiemy, w jaki sposób chronić nasz wzrok oraz jak często powinniśmy badać jakość widzenia? Na pytania dotyczące naszego wzroku odpowiada Paweł Szczerbiński, optyk i optometrysta, ekspert Krajowej Rzemieślniczej Izby Optycznej.

Reklama

Jak często należy badać jakość wzroku?

Według badania przeprowadzonego na zlecenie Krajowej Rzemieślniczej Izby Optycznej niemal 50 proc. ankietowanych ze stwierdzoną wadą wzroku, przynajmniej raz w ciągu roku udaje się do specjalisty w celu zbadania jakości widzenia. Raz na dwa lata na wizytę u optyka, optometrysty lub okulisty decyduje się 29 proc. ankietowanych, natomiast 12 proc. robi to raz na 3-5 lat. Ponadto odpowiedź „rzadziej niż raz na 5 lat” wskazało 5 proc. badanych.

- Kontrole jakości widzenia powinny odbywać się przynajmniej raz na dwa lata. Warto zaznaczyć, że nawet 80 proc. poważnych problemów ze wzrokiem można byłoby wyeliminować, gdyby tylko odpowiednio wcześnie zareagować lub w ogóle zareagować, czyli po prostu skontrolować narząd wzroku u specjalisty – optometrysty lub okulisty. Powyżej 40. roku należy natomiast zwiększyć częstotliwość wizyt i badać wzrok co roku. Wtedy bowiem pojawiają się naturalne zmiany w naszych oczach – tzw. presbiopia – które sprawiają, że słabiej widzimy z bliska. Możemy wówczas odczuwać również problemy podczas zmroku czy niesprzyjających warunków atmosferycznych, które niestety bardzo często są bagatelizowane. A zazwyczaj wystarczy jedna wizyta w salonie optycznym, aby dobrać odpowiednie okulary i ten problem wyeliminować. Niewiele osób wie, że np. bóle głowy czy złe samopoczucie również mogą być oznaką wady wzroku. Pacjent może nie być tego świadomy, a wystarczy odpowiednia korekcja w postaci okularów i powyższe objawy znikają. Częste wizyty u specjalisty – optyka lub optometrysty powinny także stać się „dobrą praktyką” wśród osób, które dużo pracują przed komputerem lub wykonują swoje obowiązki zawodowe w zanieczyszczonych czy zadymionych pomieszczeniach – komentuje Paweł Szczerbiński, optyk i optometrysta, ekspert Krajowej Rzemieślniczej Izby Optycznej.

Reklama

Co możemy zrobić dla naszych oczu?

Regularne wizyty u specjalisty nie oznaczają jednak, że na co dzień jesteśmy zwolnieni z troski o nasze oczy. Odpowiednia profilaktyka nie jest zadaniem skomplikowanym, należy jednak pamiętać o kilku prostych zasadach i po prostu... wcielić je w życie.

1.Pozwól oczom odpocząć. - Wzrok został zaprojektowany w taki sposób, że oczy czują się najlepiej wtedy, kiedy patrzymy w dal. Obecnie jednak, w dobie komputerów, tabletów czy telefonów komórkowych, nasze oczy przez większość część dni narażone są na permanentne napięcie. Pracujemy niewłaściwe i nie pozwalamy naszym oczom nawet na odrobinę swobody i odpoczynku. Pamiętajmy zatem, aby jak najczęściej odrywać się od komputera czy telefonu komórkowego, kierować wzrok w dal, a także jak najczęściej mrugać – radzi Paweł Szczerbiński, optyk i optometrysta, ekspert Krajowej Rzemieślniczej Izby Optycznej.

Reklama

2.Pamiętaj o diecie – jakość spożywanych produktów ma bardzo istotny wpływ na kondycję naszego wzroku. Dlatego warto stosować dietę bogatą w antyoksydanty, witaminę A, C i E oraz selen, cynk, mangan i miedź. Znajdziemy je m.in. w warzywach (marchew, pomidory, natka pietruszki), owocach (borówki, czarne jagody), pieczywie pełnoziarnistych, rybach czy orzechach.

3. Zadbaj o stanowisko pracy – pracujesz przed komputerem? Pamiętaj o: odpowiednim ustawieniu komputera względem swojego wzroku (odległość 40-50 cm, w linii prostej lub nieco poniżej oczu), częstym mruganiu, właściwym oświetleniu biurka, ustawieniu dużej czcionki na ekranie komputera oraz częstych przerwach (należy co godzinę oderwać się od obowiązków zawodowych i udać się na kilkuminutową przerwę).

4.Uprawiaj sport – regularna aktywność fizyczna obniża ciśnienie wewnątrzgałkowe, poprawia ukrwienie oczu oraz stymuluje wytwarzanie rodopsyny – czyli związku chemicznego umożliwiającego widzenie w ciemności.

5.Nawilżaj oczy – krople nawilżające to rozwiązanie dedykowane szczególnie osobom, które wiele godzin spędzają przed komputerem, przez co narażone są na ich wysuszanie. Powinni z nich jednak korzystać również kierowcy czy pracownicy budowlani.

6.Ogranicz palenie papierosów – dym nikotynowy nie tylko wysusza i podrażnia nasze oczy, ale zwiększa również ryzyko występowania chorób oczu, takich jak: jaskra, zaćma czy zwyrodnienie plamki żółtej.

7.Korzystaj z okularów – to zasada, która wydaje się oczywistością u osób z wadą wzroku. Jednak powinny z niej korzystać również osoby, które nie mają tych problemów, jednak np. wykonują pracę przed komputerem. Wówczas, warto udać się do salonu optycznego i z pomocą eksperta zdecydować się na tzw. okulary „zerówki”. Ważne jednak, aby nie tylko posiadały powłokę antyrefleksyjną, ale również powłokę filtrującą, która ochroni nasze oczy przed szkodliwym wpływem światła niebieskiego.

8.Wybieraj bezpiecznie – zakup okularów powinniśmy dokonać w profesjonalnym salonie optycznym i pod okiem wykwalifikowanego eksperta. Dla zdrowia naszych oczu ważne jest, aby nie nabywać okularów dostępnych w supermarketach, sklepach sportowych czy na bazarkach. Nie są one dostosowane dla indywidualnych „potrzeb” naszych oczu, a korzystanie ze źle dobranej korekcji przyniesie naszym oczom więcej szkody niż pożytku.