Wyczekiwany wyjazd na wakacje powinien być przyjemnością i czasem beztroskiego relaksu. Jednak podczas odpoczynku nie zapominajmy o tym, że uroki letnich wycieczek, czyli lejący się z nieba żar, morska woda i suche, gorące powietrze mogą uprzykrzyć wypoczynek naszym oczom. Zaczerwienienie, uczucie suchości i pieczenia to tylko niektóre z objawów, które możemy odczuwać w trakcie wakacji.

Reklama

Słońce to nie tylko piękna pogoda i opalenizna, ale również silne promienie UV. Docierając do oka, mogą naruszyć jego delikatną strukturę. Niekiedy wywołują uszkodzenia rogówki, jaskrę, a także uszkodzenia plamki żółtej. Podczas słonecznych dni konieczne jest zatem zakładanie okularów przeciwsłonecznych z filtrami UV, które ochronią oczy przed docieraniem szkodliwych promieni. Powinniśmy unikać tych z bazaru, jeśli nie chcemy narazić wzroku na poważniejsze dolegliwości. Jeśli słońce jest naprawdę silne, warto założyć dodatkowo nakrycie głowy jak na przykład kapelusz z szerokim rondem, który utrudni promieniom dotarcie do naszych oczu.

Wysoka temperatura, wiatr i suche powietrze pozbawiają oko naturalnego nawilżenia. W efekcie gałka oczna jest niedostatecznie pokryta filmem łzowym, co skutkuje pieczeniem, uczuciem suchości i piasku pod powiekami, a często również zaczerwienieniem. Na wakacyjne wyjazdy warto zabrać ze sobą krople nawilżające, tzw. sztuczne łzy, które przywrócą oczom odpowiednie nawilżenie i umożliwią pozbycie się nieprzyjemnych dolegliwości.

Innym nieprzyjaznym dla oczu czynnikiem, towarzyszącym nam w trakcie urlopu, jest woda. Bez względu na to czy pływamy w morzu, jeziorze czy basenie, woda może podrażnić oko. Zarówno słona morska woda, jak i bakterie znajdujące się w jeziorze lub chlor w wodzie z basenu. Mogą powodować zaczerwienienie i swędzenie oczu. Skutkiem takich kąpieli może być nawet zapalenie spojówek. Osoby noszące soczewki kontaktowe, jeśli wbrew wskazaniom nie zdejmują ich w trakcie pływania, mogą być narażone na przedostanie się między rogówkę a soczewkę wody oraz pierwotniaków mogących wywołać groźne uszkodzenia rogówki.

Przed okresem wakacyjnym wiele osób z wadami wzroku, które na co dzień są zmuszone do noszenia okularów lub soczewek kontaktowych, decyduje się na laserową korekcję wady. Chirurgia refrakcyjna pozwala na bezpieczne i całkowite usunięcie krótkowzroczności, dalekowzroczności oraz astygmatyzmu. Należy jednak pamiętać, że po wykonaniu zabiegu nie należy zbyt wcześnie narażać wzroku na podrażnienia, kąpiąc się w morzu lub basenie lub przebywając na słońcu.

Reklama

- Obecnie wykonuje się wiele zabiegów laserowej korekcji wzroku - przede wszystkim ze względu na niezawodność i wygodę tej metody. Zabiegi trwają zazwyczaj kilkanaście minut, a czas rekonwalescencji jest dosyć krótki. Jednak planując wyjazd na wakacje bez okularów, warto zaplanować zabieg wcześniej, żeby pozwolić rogówce na regenerację - wyjaśnia Magdalena Bińczak, optometrysta z Centrum Okulistycznego Nowy Wzrok.

Inną bardzo skuteczną metodą dla osób z wadami wzroku, nie tylko podczas wakacji jest ortokotekcja.

- Osoby korzystające z tej metody zakładają na noc specjalne twarde soczewki ortokeratologiczne. Po przebudzeniu nie potrzebują już okularów ani zwykłych soczewek kontaktowych, żeby widzieć prawidłowo przez cały dzień. W trakcie spania soczewki nadają rogówce odpowiedni kształt, dzięki czemu układ optyczny oka skupia promienie świetlne na siatkówce, tak jak u osoby pozbawionej wady wzroku. Metoda jest odwracalna, dlatego po rezygnacji ze stosowania soczewek orto-K rogówka oka wraca do wcześniejszego kształtu. Dzięki temu, że cały proces odbywa się w trakcie snu, metoda jest doskonałym rozwiązaniem na wakacje - dodaje Magdalena Bińczak, optometrysta z Centrum Okulistycznego Nowy Wzrok.

Nowoczesne metody wykorzystywane w okulistyce pomagają osobom z wadami wzroku podnieść komfort ich codziennego funkcjonowania. Nie zapominajmy jednak o tym, aby w letnich miesiącach dbać o wzrok i nie narażać go na długotrwałe działanie szkodliwych czynników. Jadąc na wakacje, poza dobrym humorem i niezbędnym bagażem zabierzmy również środki niezbędne do ochrony oczu przed szkodliwymi czynnikami.