Zmienny kolor

Ciekawostką, która może zaskoczyć młodych rodziców jest fakt, że dzieci nie zawsze mają taki sam kolor oczu jak ten, z którym się rodzą. Dla naszego klimatu charakterystyczne jest to, że noworodki często przychodzą na świat z niebieskim kolorem oczu, a u niektórych ciemnieje on z upływem czasu. Niekiedy trzeba poczekać nawet kilka lat, aby odkryć rzeczywisty kolor oczu dziecka - może wtedy okazać się, że nie są niebieskie, lecz zielone albo brązowe. Wiąże się to z produkcją melaniny występującej w tęczówce, która nadaje barwę naszym oczom - na naszej szerokości geograficznej jej produkcja nie rozpoczyna się od razu po przyjściu dziecka na świat, lecz jakiś czas później, co może wpływać na zmianę koloru oczu.

Reklama

Nocna naprawa wzroku

Część z nas może nie zdawać sobie sprawy z tego, że w trakcie snu możliwe jest całkowite skorygowanie wady wzroku. Rano, po przebudzeniu, niepotrzebne są okulary, żeby widzieć prawidłowo. A wszystko to dzięki jednej z nowoczesnych metod zwanej ortokorekcją. - Cały sekret tej metody tkwi w specjalnych soczewkach ortokeratologicznych, które zakłada się na noc. W trakcie snu modelują oko i nadają rogówce kształt umożliwiający dobre widzenie przez kilkanaście godzin od momentu zdjęcia soczewek. Za pomocą ortokorekcji można korygować wady wzroku takie jak krótkowzroczność i niewielki astygmatyzm. A przy tym jest to całkowicie nieinwazyjna metoda - oko powraca do pierwotnego kształtu po zakończeniu stosowania soczewek ortoK - wyjaśnia Piotr Toczołowski, optometrysta z Centrum Okulistycznego Nowy Wzrok.

Efekt czerwonych oczu - u kogo najczęściej?

Fani robienia amatorskich zdjęć na pewno nieraz spotkali się z efektem czerwonych oczu, który potrafi zepsuć najlepsze ujęcie. Jest to efekt uboczny wykorzystania lampy błyskowej w zacienionym pomieszczeniu lub po zmroku, kiedy fotografowana osoba znajduje się blisko aparatu i patrzy prosto w obiektyw. W chwili robienia zdjęcia światło lampy trafia do źrenicy, która w ciemności jest rozszerzona. W efekcie źrenica nie zdąża się odpowiednio zmniejszyć i wpuszcza do oka dużą ilość światła, która po odbiciu od siatkówki i przejściu przez liczne naczynia krwionośne daje czerwone zabarwienie.

Każde oko jest niepowtarzalne

Nie ma na świecie dwóch takich samych oczu. Każda tęczówka, podobnie jak linie papilarne, ma swój oryginalny i niepowtarzalny wzór. Różnice można zauważyć nawet między prawym a lewym okiem jednej osoby, podobnie jest u bliźniąt jednojajowych - nie mają one takich samych tęczówek. Być może sytuacje, które zdarza się zobaczyć na filmach, gdzie do rozpoznania danej osoby wykorzystuje się biometrię tęczówki, staną się niebawem rzeczywistością.