Na rozwój raka szyjki macicy wpływa wiele czynników. Za główną jego przyczynę uważa się zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego HPV, do którego dochodzi najczęściej drogą płciową. W miejscach zainfekowanych komórki nabłonka szyjki macicy w sposób niekontrolowany rozrastają się, dając początek chorobie. Ryzyko nowotworu tego rodzaju wzrasta również wraz z wiekiem, a także u kobiet palących papierosy.

Reklama

- Najskuteczniejszy sposób przeciwdziałania rozwojowi raka szyjki macicy to odpowiednie działania profilaktyczne. Wśród nich kluczową rolę odgrywają regularne badania cytologiczne. Dzięki programom realizowanym we współpracy z NFZ, wiele polskich pacjentek może je wykonywać bezpłatnie – mówi Małgorzata Sowińska, ginekolog-położnik z Kliniki INVICTA w Gdańsku. - Warto też unikać ryzykownych zachowań seksualnych, narażających na zakażenie wirusem HPV - dodaje.

Każda zdrowa kobieta powinna przynajmniej raz na 3 lata wykonać cytologię. Po wywiadzie z pacjentką, lekarz może zalecić częstsze badania – co roku lub co 6 miesięcy, w zależności od stanu zdrowia i szacowanego ryzyka wystąpienia choroby. Cytologia umożliwia wykrycie nieprawidłowości i zmian komórkowych, które mogą być wskazaniem do dalszej diagnostyki. Polega ona na pobraniu specjalną szczoteczką wymazu z szyjki macicy. Następnie materiał analizowany jest przez specjalistów w laboratorium. Badanie nie jest bolesne, a wynik otrzymać można względnie szybko. Jeśli wskaże on na istnienie nieprawidłowości, zalecane może być wykonanie kolposkopii i pobranie wycinka zmiany do dalszych badań.
- Kolposkopia polega na oglądaniu przez lekarza ginekologa powierzchni i dolnej części kanału szyjki macicy oraz pochwy i sromu. Do tego celu używane jest specjalne urządzenie optyczne, tzw. kolposkop. Pozwala on na uzyskanie bardzo dokładnego, trójwymiarowego obrazu badanych miejsc nawet w 50-krotnym powiększeniu. Tym samym możliwe jest rozpoznanie zakażeń i stanów zapalnych oraz wczesnych zmian nowotworowych – opisuje dr Sowińska. - Badanie jest bezbolesne i trwa kilkanaście minut, jest bezpieczne dla zdrowia, więc może być wykonywane wiele razy, także u kobiet w ciąży – zachęca lekarka.

W ramach Programu Profilaktyki Raka Szyjki Macicy, mieszkanki Pomorza mogą bezpłatnie wykonać cytologię. Propozycja skierowana jest do kobiet w wieku od 25 do 59 lat, (przy określaniu wieku pod uwagę brany jest rok urodzenia) ubezpieczonych, które nie uczestniczyły w programie profilaktyki raka szyjki macicy w ciągu ostatnich 36 miesięcy lub otrzymały pisemne wskazanie do następnego badania za 12 miesięcy.

Jeżeli wynik badania cytologicznego wzbudzi jakiekolwiek wątpliwości lekarza, pacjentka zostanie skierowana na dalsze badania na etapie pogłębionym programu, który obejmuje: badanie kolposkopowe i ewentualne badanie histopatologiczne wycinków.

Reklama

Cytologię oraz badania w ramach pogłębionej diagnostyki w Programie wykonać można m.in. w Klinikach INVICTA. Do placówki należy zgłosić się z dowodem ubezpieczenia. Skierowanie od lekarza nie jest konieczne.

Podejmując działania profilaktyczne można ustrzec się przed rakiem szyjki macicy i ochronić swoje zdrowie. - Wczesnemu stadium choroby nowotworowej często nie towarzyszą żadne objawy, stąd tak istotne jest wykonywanie regularnych kontrolnych badań. Szybkie wykrycie niebezpiecznych zmian to szansa na ich wyleczenie podsumowuje Małgorzata Sowińska z INVICTA.