Uczeni z University of Regensburg w Niemczech przekonują, że w niebezpieczeństwie są nawet osoby, które na co dzień są aktywne fizycznie, ale zbyt dużo czasu spędzają w pozycji siedzącej. U nich zaobserwowano większe ryzyko rozwoju raka macicy, jelita i płuca. Zwracają uwagę na fakt, że zagrożenie niektórymi nowotworami może być powiązane z pewnym stylem życia. Przykładowo osoby, które dużo czasu spędzają, siedząc przed telewizorem, zwykle jedzą więcej fast-foodów i piją więcej słodkich napojów, więc u nich częściej rozwija się rak jelita i endometrium.

Reklama

Jak czytamy w serwisie internetowym dailymail.co.uk, naukowcy dostarczają coraz więcej dowodów na to, że wielogodzinne pozostawanie w pozycji siedzącej (w pracy, w domu przed TV itp.) może być czynnikiem ryzyka chorób, takich jak cukrzyca i schorzenia serca, jak również przedwczesnych zgonów. Wcześniejsze badania wykazały, że osoby, które oglądają telewizję przez sześć godzin dziennie, żyją o pięć lat krócej niż ich rówieśnicy, którzy nie spędzają tyle czasu przed TV. Zwolennicy kanapowego stylu życia zwykle mają więcej centymetrów w talii, wyższy poziom cholesterolu i cukru we krwi.

Okazuje się, że przeciętny dorosły człowiek 90 proc. swojego wolnego czasu spędza, siedząc. Natomiast mniej niż połowa dorosłych nie stosuje się do zaleceń WHO dotyczących niezbędnej ilości aktywności fizycznej.

Wyniki badań zostały zaprezentowane na łamach „Journal of the National Cancer Institute”.

Zdrowie dziennik.pl na Facebooku: polub i bądź na bieżąco >>>