Profesor Piotr Rutkowski - Kierownik kliniki Nowotworów Tkanek Miękkich, Kości i Czerniaków w warszawskim Centrum Onkologii powiedział, że dzięki prowadzonej akcji informacyjnej o 100 procent w porównaniu do ubiegłego roku wzrosła liczba osób, u których wykryto raka skóry we wczesnym stadium.

Reklama

Profesor Rutkowski radzi, aby zwracać uwagę na wszelkie "pieprzyki" i zmiany na skórze. Jeżeli powiększają się, zmieniają kształt, swędzą i krwawią trzeba koniecznie udać się do lekarza.

Profesor Rutkowski dodał, że ponad 90 procent nowotworów skóry, w tym 70 procent czerniaków ma związek z promieniowaniem ultrafioletowym emitowanym przez słońce lub solaria. Aby ograniczyć ryzyko zachorowania, trzeba chronić skórę. Między innymi unikać ekspozycji na słońce w godzinach od 11.00 do 16.00. Stosować kremy z wysokimi filtrami.

Czerniak jest najbardziej agresywnym nowotworem skóry. W Polsce co roku wykrywa się prawie 3 tysiące nowych zachorowań na czerniaka. Tysiąc chorych umiera, bo został on zbyt późno zdiagnozowany.