Coraz więcej osób choruje na nowotwory głowy i szyi - wyjaśniał profesor Henryk Skarżyński, krajowy konsultant do spraw otolaryngologii na konferencji naukowej zorganizowanej w Naczelnej Izbie Lekarskiej. Rak najczęściej lokalizuje się w krtani, w jamie ustnej: na języku, na wargach, na błonie śluzowej policzka oraz w różnych częściach gardła. Może również występować w zatokach i nosie. - Częściej chorują mężczyźni - zaznacza profesor.

Reklama

Chrypka, ból gardła, trudności w połykaniu pokarmów, niegojące się rany, owrzodzenie to znak, że trzeba pójść do lekarza - podkreśla laryngolog profesor Wojciech Golusiński. Mówi, że rozpoznać te problemy jest stosunkowo łatwo: wymienione objawy nie towarzyszą przeziębieniu i trwają dłużej niż 3-4 tygodnie.

Profesor Tomasz Konopka, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Periodontologicznego dodaje, że czynnikami ryzyka jest palenie papierosów, picie alkoholu i wirus HPV. Według niego, im więcej wypalamy papierosów i wypijamy alkoholu tym zwiększamy ryzyko zachorowania. Drobnoustroje w gardle, takie jak wirus HPV, związane są z ryzykownymi zachowaniami seksualnymi - zaznacza ekspert.

Polska realizuje europejski program profilaktyczny w zakresie edukacji i poprawy rejestru nowotworów głowy i szyi.