- Namówiłam swojego męża Macieja do zrobienia sobie podstawowego badania PSA z krwi. Przekonałam go używając kilku prostych argumentów - mówi Joanna Damięcka, żona Macieja Damięckiego. Wśród możliwych odpowiedzi koledzy i przyjaciele zyskali tylko 4,1%, plasując się za ekspertami medycznymi oraz dziećmi.

Reklama

Wyniki badania pokazują jednoznacznie, jaki wpływ na mężczyznę potrafi mieć kobieta. Tutaj pomocne okazują się być typowo kobiece techniki perswazji. - Sama co roku (od wielu lat) stosuję się do zaleceń ginekologa czyli poddaję się badaniom cytologicznym i badaniom USG piersi a co dwa trzy lata badaniom mammograficznym piersi. Uważam, że każdy kulturalny nowoczesny mężczyzna dba o swoje zdrowie tak, jak dba o zdrowie swojego samochodu. Chciałabym żebyśmy razem dożyli starości. Nie chcę żeby było za późno tak, jak w przypadku dwóch kolegów męża, których już nie ma wśród nas! Wystarczyło. Przebadał się i uniknęliśmy tragedii. Rak prostaty został wykryty na tyle wcześnie, że został zduszony w zarodku. Teraz jest pod kontrolą czyli musi co trzy miesiące powtarzać badanie PSA. Minęło trzy lata. Jest OK - kontynuuje Joanna Damięcka, żona Macieja Damięckiego.

Poniżej przedstawiamy krótki przegląd kobiecych trików. Lista 7 polecanych metod, została przygotowana przez eksperta kampanii „Prostata na lata” dr n. med. Mariolę Kosowicz - psychoonkologa klinicznego, Kierownika Zakładu Psychoonkologii Centrum Onkologii – Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie.

1. Kocham Ciebie i jesteś mi potrzebny - Mężczyźni chcą i potrzebują czuć się potrzebni, a nawet niezastąpieni w życiu swojej kobiety. Dlatego argument: „Twoje życie, zdrowie ma wpływ na moje życie, a więc dbając o mnie zadbaj o siebie” – może przekonać ich do wykonania badania.

2. Nagroda - Niech nagrodą za wysiłek włożony w wykonanie badań będzie wspólnie spędzony czas. Mężczyzna na pewno doceni fakt, że chociaż nie przepadasz za tym, pójdziesz np. na mecz piłki nożnej lub paintball’a.

3. Mów o swoich emocjach – Płacz i szantaż nie zawsze się sprawdzają, warto jednak otwarcie mówić o swoich obawach i lekach związanych z troską o zdrowie ukochanego.

4. Chwal i wspieraj – W każdym mężczyźnie ukryty jest rycerz i zdobywca. Spraw, żeby Twój mąż lub partner miał okazję zabłysnąć i zyskać uznanie w Twoich oczach. Chwalić można wszystko: wygląd, umiejętności, pracę, poczucie humoru, sposób zachowania, niezależność. Doceń również swojego mężczyznę za odwagę za wykonanie badań profilaktycznych.

5. Sojusze – Czasem warto udać się po pomoc do cennego źródła informacji, jakim są koledzy męża lub partnera. Z pewnością będą chcieli się wykazać i podpowiedzą skuteczną metodę perswazji. Namów też pozostałych członków rodziny, w tym dzieci, aby kochanego tatę zachęcały do dbania o swoje zdrowie.

6. Bądź konsekwentna – Jak zdarta płyta przypominaj o umówieniu wizyty do lekarza. Rób to jednak z uczuciem i ciepłem: „Powtarzam to bez końca, bo Ciebie kocham i nie odpuszczę, aż pójdziesz i się zbadasz.”

7. Tupnij nogą – Masz prawo okazać swoją złość i otwarcie powiedzieć o swoich obawach i potrzebach. Odpowiedzialny partner z pewnością to zrozumie. Możesz też podkreślić rolę intymnej sfery życia, która jest ważna dla pełni waszego związku. Dobra kondycja i dbałość o zdrowie powoli wam dłużej czerpać radość ze wspólnie spędzonych chwil.

Wielu mężczyzn odwleka wizytę u urologa. Spowodowane jest to zarówno skrępowaniem, jak i brakiem podstawowej wiedzy na ten temat. Jeśli odpowiednio wcześnie podejmiemy świadomą decyzję o sprawdzeniu stanu swojego zdrowia, damy sobie szansę na wykrycie nowotworu w fazie, w której można leczyć go radykalnie i skutecznie. Wczesnemu wykrywaniu raka może służyć regularne badanie gruczołu krokowego u urologa oraz oznaczenie poziomu PSA w krwi. Badania te zaleca się osobom, które przekroczyły 50. rok życia lub wcześniej, w przypadku pojawienia się zaburzeń w oddawaniu moczu, lub wówczas, gdy najbliżsi krewni (ojciec, brat) zachorowali na raka stercza w młodym wieku – mówi dr n. med. Iwona Skoneczna, z Centrum Onkologii - Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie, ekspert kampanii „Prostata na lata”.

W kampanię „Prostata na lata” zaangażowali się znani aktorzy, sportowcy i trenerzy fitness. Ambasadorzy głośno mówią o tym, że troska o własne zdrowie i wykonywanie badań profilaktycznych jest czymś naturalnym, oczywistym, bardzo męskim oraz wynikającym z troski o kondycję fizyczną i szczęście rodzinne. W ramach kampanii - 23 czerwca w Dniu Ojca – już po raz trzeci obchodzony był Ogólnopolski Dzień Świadomości Raka Prostaty.