"Żaden człowiek nie uniknie w życiu zetknięcia z problemem chorób nowotworowych. Taka jest statystyka. Nikt ani nic nie przygotowuje młodych ludzi do takiej sytuacji. Doszliśmy więc do wniosku, że możemy próbować ich z tym tematem oswoić, mówiąc o nim przystępnym językiem w 'odczarowanym' od choroby miejscu, czyli klubie studenckim" - powiedział dr Jacek Sroczyński, jeden z pomysłodawców i organizatorów happeningu.

Reklama

Sroczyński jest lekarzem, ale też gitarzystą zespołu rockowego LEd, który wystąpi na zakończenie imprezy. Na pomysł happeningu wpadł razem z siostrzeńcem - Piotrem Wojcieszkiem - młodym radioterapeutą z Centrum Onkologii w Gliwicach i także członkiem zespołu.

Jak zapowiedział dr Sroczyński, uczestnicy happeningu będą mogli dowiedzieć się, "bez nudy i zbędnych gadek", jak można się chronić przed rakiem, co robić i jak reagować, gdy choroba nowotworowa dotknie nas lub naszych bliskich, jak się zachowywać w stosunku do osób chorych, a nawet jak się z nimi pożegnać, gdy odchodzą.

W wydarzeniu wezmą udział zaproszeni eksperci z Instytutu Onkologii w Warszawie oraz Instytutu Onkologii w Gliwicach, którzy przedstawią fakty na temat chorób nowotworowych i rozwieją wiele mitów m.in. - jak zapowiadają organizatorzy - "czy można mieć lub nie mieć raka od jedzenia, seksu, opalania się w solariach, ekspozycji na promienie słoneczne, palenia papierosów, jointów, wpływu środowiska, stosowania dezodorantów, promieniowania, telefonów komórkowych i wielu innych czynników".

Dr Sroczyński zapewnił, że nie będzie odczytów, prelekcji i nudnych prezentacji. "Chcemy, by spotkanie odbyło się w luźnej atmosferze, chcemy po prostu powiedzieć młodym, że raka nie trzeba się bać, pokazać, co można zrobić, by się go ustrzec i jak stawić mu czoła, gdy zachorujemy" - dodał.Reklama

Uczestnicy imprezy będą też mogli podyskutować - na forum oraz w kuluarach - z osobami, które chorują lub chorowały na nowotwór, a także zaangażować się w pomoc organizacjom pacjentów.

Poza tym, podczas happeningu będzie się można poddać badaniom ciśnienia tętniczego krwi, poziomu cukru, cholesterolu i zawartości tlenku węgla (CO) w powietrzu wydychanym z płuc. Wykonywać je będzie wyspecjalizowany personel Fundacji "Promocja Zdrowia".

Wydarzeniu patronują: Fundacja im. dr Macieja Hilgiera, Polskie Towarzystwo Onkologiczne, Polska Unia Onkologii i program "Mam Haka na Raka" oraz Koalicja na Rzecz Walki z Rakiem Szyjki Macicy.

Wstęp na spotkanie jest bezpłatny; początek o godz. 16.00.