Program polityki zdrowotnej "Stop grypie!" jest skierowany do mieszkańców Radomia, którzy ukończyli 65 lat, ponieważ to właśnie starsze osoby – zdaniem specjalistów – są bardziej narażone na powikłania po grypie.

Reklama

Na zlecenie władz Radomia szczepienia wykonywane są w punkcie szczepień działającym przy Radomskim Szpitalu Specjalistycznym. Według kierowniczki placówki dr Stanisławy Szcześniak-Mazur coroczna akcja szczepień seniorów cieszy się dużym powodzeniem. W pierwszych dniach po szczepionki ustawia się długa kolejka chętnych.

- Pacjenci chętnie się zgłaszają. Mamy całkowitą wyszczepialność – stwierdziła lekarka. - Warto się szczepić, bo grypa to nie zwykłe przeziębienie, katar, kaszel i niewielka gorączka. To ciężka choroba zakaźna, która wiąże się z poważnymi powikłaniami – zaznaczyła lekarka.

Na sfinansowanie szczepień miasto zarezerwowało ponad 161 tys. zł. Pozwoli to na objęcie bezpłatnymi szczepieniami 4,3 tys. osób.

Reklama

Dwa lata temu Radom otrzymał tytuł Samorządowego Lidera w innowacjach w zakresie profilaktyki grypy. Wyróżnienie zostało przyznane miastu przez Radę Naukową Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy. Wcześniej Radom dwukrotnie został uznany za lidera wśród samorządów za konsekwentnie szczepienia seniorów przeciwko grypie. Akcja prowadzona jest co roku od kilkunastu lat.

Według danych przytoczonych na wtorkowej konferencji w GIS z powodu powikłań pogrypowych w zeszłym sezonie w całej Polsce zanotowano 150 zgonów (w tym 78 zgonów osób starszych). Oznacza to trzykrotny wzrost w porównaniu z poprzednim okresem. Tylko 14,2 proc. osób w podeszłym wieku zaszczepiło się, mimo że znajdują się w grupie o podwyższonym ryzyku powikłań.

Seniorzy powyżej 65 lat mogą skorzystać z refundowanych przez NFZ szczepionek, ponosząc 50 proc. jej kosztów. Muszą za nią zapłacić ponad 20 zł.