Liczba skierowań do szpitala rosła w kolejnych tygodniach roku: między 1 a 7 stycznia otrzymały je 393 osoby, od 8 do 15 stycznia wystawiono je 489 osobom, od 16 do 22 stycznia – 511, między 23 a 31 stycznia – 974, w pierwszym tygodniu lutego – 1083, a między 8 a 15 lutego – 1172. Najwięcej skierowań wystawiono między innymi w województwach: pomorskim i wielkopolskim.

Reklama

Łączna liczba zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę to w tym roku ponad 1,2 miliona przypadków. Dane te obejmują meldunki epidemiologiczne od 1 stycznia do 15 lutego.

W tym czasie odnotowano cztery zgony – wszystkie w drugim tygodniu lutego. Jedna osoba (powyżej 65 lat) zmarła w woj. kujawsko-pomorskim, a trzy (jedna powyżej 65 lat i dwie w przedziale 15-64) w woj. śląskim .

Specjaliści przekonują, że najskuteczniejszym sposobem zapobiegania infekcjom i powikłaniom powodowanym przez wirusy grypy są szczepienia. Niezwykle istotne, jak podkreślają eksperci, jest także przestrzeganie zasad higieny, między innym częste mycie rąk oraz kichanie i kasłanie w zgięcie łokciowe. Dzięki temu dłonie nie zostaną skażone wirusem i chory nie przeniesie go na inne osoby. W miejscach publicznych i środkach transportu należy unikać niepotrzebnego dotykania powierzchni i elementów ich wyposażenia.

Zaleca się, by zgłosić się do lekarza przy wystąpieniu objawów takich, jak gorączka, bóle głowy, bóle mięśniowo-stawowe, kaszel, ból gardła lub duszność. W przypadku podejrzenia lub rozpoznania grypy nie należy chodzić do pracy i pozostać w domu. To zmniejsza ryzyko groźnych powikłań.

Reklama

Grypa zwykle atakuje nagle i wywołuje silną gorączkę, często powyżej 39 stopni C. Objawia się bólami mięśni, stawów oraz głowy. W przeciwieństwie do przeziębień, w czasie grypy rzadko występuje katar, bardziej charakterystyczny dla niej jest natomiast suchy męczący kaszel. Grypa może mieć również przebieg bezobjawowy lub z niewielkimi objawami.

Grypa występuje przez cały rok, jedynie w mniejszym nasileniu w poszczególnych okresach, na przykład latem. Od września 2016 roku do połowy sierpnia 2017 roku w sumie zarejestrowano ponad 4,8 miliona zachorowań i podejrzeń, czyli 19 procent więcej niż w analogicznym okresie poprzedniego sezonu 2015/2016. Od września 2017 roku liczony jest kolejny sezon grypowy.