Są trzy zasadnicze odmiany grypy: A, B i C. Ten ostatni typ występuje nie tylko u ludzi, ale i u świni, i odpowiada za lekkie infekcje (np. zapalenie spojówek). Dwa pierwsze - A i B - powodują grypę o ostrzejszym przebiegu i mogą zapoczątkować epidemię.

Reklama

Wirus grupy A dopada ludzi i niektóre zwierzęta (w tym świnie, konie i ptaki). Występuje w wielu podtypach, wśród których najpowszechniejszy jest szczep H1N1 i H3N2 (warianty świńskiej grypy). Zdecydowanie rzadziej atakują ludzi szczepy ptasiej grypy H5N1 i H9N7 (infekcja przenosi się z dzikiego ptactwa na domowe, a z niego na człowieka). To właśnie wirus typu A zakaża nas najczęściej i powoduje ciężkie zachorowania oraz groźne powikłania (tj. zapalenie płuc i mięśnia sercowego). Infekcji towarzyszy wysoka gorączka, dreszcze, nieżyt dróg oddechowych, ból mięśni i skrajne wyczerpanie.

Natomiast wirus typu B występuje tylko u ludzi. Podobnie jak wirus A może zapoczątkować epidemię, ale raczej lokalną. Wywołana przez niego grypa ma lżejszy przebieg. Najczęściej wirus B atakuje górne i dolne drogi oddechowe. Zarówno wirusy typu B i C odpowiadają za grypę, która często mylona jest z poważniejszym przeziębieniem. Infekcja objawia się katarem, kaszlem i podwyższoną temperaturą ciała.