Tym samym z powodu grypy w lutym zmarło już 40 osób (15 zgonów zanotowano w pierwszym tygodniu miesiąca). W styczniu zmarło osiem osób.

Reklama

Najwięcej przypadków zachorowań i podejrzeń grypy od 8 do 15 lutego zanotowano w województwach: wielkopolskim (40,8 tys.), pomorskim (35,4 tys.) i mazowieckim (31,9 tys.). Z powodu grypy i jej podejrzeń wystawiono w ciągu tego tygodnia 1773 skierowania do szpitala. Wśród 25 osób, które zmarły, dziesięć było w przedziale wiekowym od 15 do 64 lat, a 15 miało więcej niż 65 lat.

Specjaliści przekonują, że dobrym sposobem zapobiegania infekcjom i powikłaniom powodowanym przez wirusy grypy są szczepienia. Niezwykle istotne, jak podkreślają eksperci, jest także przestrzeganie zasad higieny, m.in. częste mycie rąk oraz kichanie i kasłanie w zgięcie łokciowe. Dzięki temu dłonie nie zostaną skażone wirusem i chory nie przeniesie go na inne osoby. W miejscach publicznych i w środkach transportu należy unikać niepotrzebnego dotykania powierzchni i elementów ich wyposażenia. Lekarze radzą, aby zadbać o kondycję fizyczną i właściwą dietę, bo mają one znaczący wpływ na odporność.

Wizyta u lekarza jest zalecana przy wystąpieniu objawów takich, jak: gorączka, bóle głowy, bóle mięśniowo-stawowe, kaszel, ból gardła lub duszność. W razie podejrzenia lub rozpoznania grypy nie należy chodzić do pracy i pozostać w domu. Zmniejsza to ryzyko groźnych powikłań i ogranicza rozprzestrzenianie się choroby.

Grypa zwykle atakuje nagle i często wywołuje wysoką gorączkę. Objawia się bólami mięśni, stawów i głowy. W przeciwieństwie do przeziębień w czasie grypy rzadko występuje katar, bardziej charakterystyczny dla niej jest suchy, męczący kaszel. Grypa może mieć również przebieg bezobjawowy lub z niewielkimi objawami. Występuje przez cały rok, jedynie w mniejszym nasileniu w poszczególnych okresach, np. latem.