Widziałeś się z zakatarzonym znajomym? W twojej pracy jest plaga zwolnień lekarskich z powodu "przeziębienia"? Jeździsz komunikacją miejską? Robisz zakupy w wielkich supermarketach? A może odbierasz dziecko z przedszkola lub szkoły? Okazji na złapanie wirusa grypy każdego dnia jest wiele. Do zakażenia dochodzi niezwykle łatwo, gdyż wirus przenosi się drogą kropelkową.

Reklama
Shutterstock

Grypa pojawia się nagle i rozpoczyna gwałtownie. Objawy pojawiaj się zwykle około 48 godzin od zakażenia. Nie sposób ich przegapić, bo od początku są niezwykle silne.Boli cię głowa?

Shutterstock

To jeden z pierwszych objawów infekcji wirusem grypy. Ból jest intensywny i może mu towarzyszyć również ból oczu (wnętrza oczodołów) oraz światłowstręt (wyraźną ulgę przynosi zasłonięcie okiem). Cierpnie przynosi również poruszanie głową na boki.Wszystko cię boli?

Shutterstock

Masz wrażenie, że przeholowałeś z wysiłkiem fizycznym, choć ostatnio niewiele się ruszałeś? "Łamie cię w kościach"? To nieodłączny objaw grypy. Bóle mięśniowe, kostno-stawowe mogą być bardzo silne i często atakują mocniej w miejscach, które kiedyś były poddane urazom.Masz wysoką gorączkę?

Reklama
Shutterstock

Temperatura w ciągu 3-5 dni od zarażenia może osiągać nawet ponad 39 st. C. Skoki temperatury mogą być nagłe. Zbiłeś gorączkę środkiem przeciwgorączkowym? Nie zdziw się, jeśli od razu wysoka temperatura wróci przed czasem, zapowiadanym na ulotce dołączonej do opakowania leku. Poza tym zwykle gorączce towarzyszą dreszcze oraz obfite pocenie się. Jeśli wysoka temperatura nie odpuszcza po 5 dniach, może to wskazywać na nadkażenie bakteryjne.Cieknie ci z nosa?

Shutterstock

Z powodu kataru wiele osób myli grypę z przeziębieniem, dla którego nieżyt nosa jest typowy. W przebiegu grypy katar nie jest konieczny; wielu chorych nie ma tego objawu. Ale jeśli się pojawi, zwykle jest wodnisty i utrzymuje się 3-4 dni. Katarowi może towarzyszyć krwawienie z nosa.Boli cię gardło?

Shutterstock

Najpierw pali gardło, potem pojawia się suchy, męczący, napadowy i trudny do opanowania kaszel. Po 3-4 dniach suchy kaszel zwykle przechodzi w wilgotny, któremu towarzyszy odkrztuszanie wydzieliny śluzowej.Padasz ze zmęczenia?

Shutterstock

Grypie towarzyszy uczucie zmęczenia, wyczerpania, trudnej do opanowania senności. To sygnał, że infekcja atakuje cały organizm. Niestety, stan ten może utrzymywać się nawet gdy miną już inne objawy grypy i trwać jeszcze przez 2–3 tygodnie od ustąpienia infekcji.