Warto reagować, gdy pojawiają się pierwsze symptomy przeziębienia - osłabienie, kiepskie samopoczucie, ból głowy i mięśni, katar czy kaszel. Najskuteczniejszą metodą na zahamowanie rozwoju infekcji jest duża dawka odpoczynku.
Ale zanim położysz się do łóżka, zaserwuj ciału maksymalną dawkę ciepła, które nie tylko wprawi cię w dobry sen, ale również pomoże ci pokonać chorobę.
Zrób sobie ciepłą kąpiel
Temperatura wody raczej nie powinna przekraczać temperatury twego ciała. Najlepsza będzie w temperaturze do ok. 38 st. C. Zadbaj również, aby w łazience było wystarczająco ciepło - ok. 25 st. C. Taka kąpiel podniesie temperaturę ciała, sprawi, że śluzówki będą lepiej ukrwione i w efekcie zahamuje namnażanie się drobnoustrojów chorobotwórczych.
Do wody możesz dodać kilka kropli olejków eterycznych: sosnowy pomoże na katar (dodatkowo para nawilży śluzówkę nosa), lawendowy na kaszel, szałwiowy na ból gardła, a rumiankowy uspokoi i ułatwi zasypianie.
W czasie kąpieli rozetrzyj ciało szorstką myjką, co poprawi krążenie krwi. Po wyjściu w wody starannie się wytrzyj i załóż ciepłą pidżamę oraz skarpety.
Natrzyj ciało żelem rozgrzewającym
Przed wyjściem z łazienki lub zanim wskoczysz pod ciepły koc, możesz natrzeć ciało specjalnym żelem rozgrzewającym. Dobrze zadziała np. żel Pumo Vap, który zawiera naturalne olejki eteryczne (anyżkowy, eukaliptusowy, majerankowy, rozmarynowy i sosnowy) - udrożni nos, rozgrzeje i przyjemnie rozluźni, dzięki czemu łatwiej zapadniesz w sen. Wetrzyj go w skórę stopy lub klatki piersiowej.
Możesz również wykorzystać stary babciny sposób i natrzeć ciało nalewką bursztynową lub olejkiem kamforowym.
>>> Czytaj także: Oto najlepsze nalewki na grypę
Wypij ciepłą herbatę
Zaparz herbatę z kwiatu lipy (ma działanie napotne i uspokajające), czarnego bzu (zapobiega gorączce i działa przeciwzapalnie) albo dzikiej róży (wzmacnia odporność). Wciśnij cytrynę (spora dawka witaminy C) i dosłodź miodem (działa bakteriobójczo).
Pij herbatę małymi łykami, póki jest ciepła.