Od roku 2019 w Stanach Zjednoczonych zgłoszono ponad 100 milionów przypadków COVID-19, jednak informacje na temat długoterminowych skutków zdrowotnych tych infekcji są ograniczone. Kobiety w ciąży stanowią około 9 proc. kobiet w wieku rozrodczym z COVID-19, a w ciągu najbliższych pięciu lat miliony dzieci będą narażone na infekcję matki podczas rozwoju płodu.

Reklama

- Nasze odkrycia sugerują, że dzieci narażone w okresie rozwoju płodowego na COVID-19 matki mają zmieniony wzorzec wzrostu we wczesnym okresie życia, co z czasem może zwiększać ryzyko otyłości, cukrzycy i chorób układu krążenia – powiedziała dr Lindsay T. Fourman z Massachusetts General Hospital w Bostonie. - Wciąż potrzeba wielu badań, aby zrozumieć wpływ COVID-19 na kobiety w ciąży i ich dzieci.

Naukowcy przebadali około 150 niemowląt urodzonych przez matki, które przebyły COVID-19 w czasie ciąży i stwierdzili, że miały niższą wagę urodzeniową, a następnie większy przyrost masy ciała w pierwszym roku życia w porównaniu z około 130 dziećmi, których matki nie miały infekcji prenatalnej. Takie zmiany wiążą się ze zwiększonym ryzykiem otyłości, cukrzycy i chorób układu krążenia w dzieciństwie i w późniejszym życiu.

Reklama

- Nasze odkrycia podkreślają znaczenie długoterminowej obserwacji dzieci narażonych in utero (czyli w macicy, przed urodzeniem - przyp. PAP) na zakażenie COVID-19 przez matkę, a także powszechnego wdrażania strategii zapobiegania COVID-19 wśród kobiet w ciąży – powiedziała dr Andrea G. Edlow z Massachusetts General Hospital. - Potrzebne są większe badania z dłuższym okresem obserwacji, aby potwierdzić te powiązania.