Eksperci z Cornell University oraz NewYork-Presbyterian Hospital przeanalizowali dane na temat 431 kobiet, które urodziły (jedno dziecko) w czasie od kwietnia 2020 do lipca 2021. Informacje o 164 kobietach w pełni zaszczepionych w czasie ciąży porównali z wynikami 267, które szczepionki nie przyjęły.

Reklama

Żadna z ochotniczek nie miała infekcji SARS-CoV-2 przed badaniem, ani w jego trakcie.

Jak wyjaśniają naukowcy na łamach „American Journal of Obstetrics and Gynecology”, wcześniejsze testy wpływu szczepień przeciw COVID-19 podawanych w trakcie ciąży koncentrowały się głównie na zdrowiu matki i stanie dziecka.

W najnowszym projekcie jednak naukowcy sprawdzili 18 parametrów zdrowia łożyska - m.in. przyjrzeli się obecności stanów zapalnych, skrzepów i blizn. Zbadali dodatkowo wagę dzieci oraz ich stan minutę i 5 minut po urodzeniu wg. powszechnie stosowanej skali Apgara.

Rezultaty nie wskazują na żadne, wyraźne różnice między stanem łożysk szczepionych i nieszczepionych kobiet. Podobnie, nie dało się zauważyć widocznych różnic u dzieci.

Reklama

Jak można się było spodziewać, 95 proc. dzieci szczepionych matek miało we krwi przeciwciała przeciwko SARS-CoV-2.

Wcześniejsze badania wskazywały już, że szczepienia nie tylko dają ochronę matkom, ale także - na kilka miesięcy - dzieciom.