Stomatolodzy alarmują, że około 90 procent dzieci ma problemy z próchnicą. Dentobus zajmie się rozwiązywaniem tych problemów tam, gdzie jest utrudniony dostęp do stomatologów – powiedział w środę dziennikarzom wojewoda zachodniopomorski Tomasz Hinc, przekazując klucze do samochodu świadczeniodawcy, który wygrał konkurs zachodniopomorskiego NFZ.

Reklama

– Postaramy się, żeby dzieci chętnie przychodziły i brały udział zarówno w przeglądach stomatologicznych, w profilaktyce, jak i w leczeniu – powiedziała stomatolog Oksana Sobstyl. Dodała, że celem jest przede wszystkim zachęcenie dzieci, aby korzystały z opieki stomatologicznej profilaktycznie. – Zaczynamy od wizyty adaptacyjnej, która nie będzie się kojarzyła od razu z leczeniem, a dzięki temu, że mamy nowoczesne sprzęty, nowoczesne metody znieczuleń, leczenie nie powinno się już kojarzyć z bólem – zaznaczyła Sobstyl.

Mobilny gabinet dentystyczny jest wyposażony jak gabinet zabiegowy. Ma między innymi specjalistyczny, sterowany elektronicznie fotel dentystyczny, lampę polimeryzacyjną LED, skaler, piaskarkę, zestaw punktowego RTG i niezbędne narzędzia stomatologiczne.

Reklama

Specjalistyczny samochód kosztował ponad 1,2 miliona złotych, a dodatkowe wyposażenie prawie 300 tysięcy. Został kupiony z funduszy Ministerstwa Zdrowia.

Pierwsze miejscowości, do których w poniedziałek dotrze Dentobus, to Jesionowo i Kłodzino w gminie Przelewice.

Harmonogram wizyt mobilnego gabinetu zostanie zamieszczony na stronie internetowej zachodniopomorskiego NFZ.