Akcja prozdrowotna organizowana przez naukowców z wrocławskiego UM adresowana jest do dzieci z wrocławskich szkół podstawowych i gimnazjów oraz do rodziców i pedagogów.

Reklama

Dr Tomasz Zatoński z Kliniki Otolaryngologii, Chirurgii Szyi i Głowy Uniwersytetu Szpitala Klinicznego we Wrocławiu podkreślił, że celem akcji jest propagowanie prawidłowych nawyków żywieniowych wśród dzieci, zwrócenie uwagi na potrzebę ruchu, a także sprawdzenie stanu zdrowia dzieci szkół podstawowych i gimnazjów.

- Chcemy zachęcać do aktywności fizycznej, gdyż z ruchem rośnie dotlenienie mózgu, zwiększa się spalanie cukru; wpływa także na kształtowanie się dobrych nawyków na przyszłość, m.in. jeśli chodzi o prawidłową postawę ciała - powiedział dr Zatoński.

Badania przeprowadzone w ramach akcji w ostatnich dwóch latach dotyczyły m.in. odżywiania, aktywności fizycznej, a także przebytych u dzieci chorób. Ankietę przeprowadzono wśród uczniów w wieku 6-17 lat na grupie ponad 3 tys. dzieci. Nadwagę stwierdzono u mniej niż 15 proc. dzieci, a otyłość u 6 proc.

Okazało się również, że ponad 98 proc. dzieci uczestniczy w zajęciach wychowania fizycznego, a zdecydowana większość jest aktywna fizycznie również poza szkołą - blisko 70 proc. dzieci uprawia sport przynajmniej raz w tygodniu, najczęściej są to gry zespołowe, jazda na rowerze, bieganie i spacery – wynika z badań.

- Badania pokazują, że jest lepiej, niż się spodziewaliśmy. Chcemy teraz zadbać o to, by dzieci z nadwagą więcej się ruszały, a także zadbać o uczniów z niedowagą i szczupłością, gdyż i taki problem pojawił się w badaniach. Tak więc jeszcze dużo pracy przed nami - powiedział PAP dr Zatoński.

Wyniki badań wskazują, że problemem nadal są złe nawyki żywieniowe dzieci. Według ankiety codzienną obecność słodyczy w diecie dzieci deklaruje 30 proc. ich rodziców. Jedynie 25 proc. dzieci spożywa przy tym regularnie warzywa i owoce kila razy w ciągu dnia. Naukowców niepokoi też niewielki odsetek nabiału w diecie młodych ludzi. Raz dziennie spożywa go jedynie 30 proc. badanych.

Reklama

W ramach akcji planowane są też działania edukacyjne, w tym cykl wykładów nt. racjonalnego odżywiania i zdrowego trybu życia, skierowany do nauczycieli i rodziców. W szkołach organizowane będą także zawody sportowe.

W tym roku w akcję "Uruchamiamy dzieciaki" włączy się także Lekki Tornister - ogólnopolska kampania, której celem jest zapobieganie występowaniu wad postawy u dzieci. Według organizatorów tej kampanii, co drugi uczeń wrocławskich szkół nosi przeciążony tornister, znajduje się w nim średnio kilogram rzeczy zbędnych.

Finał wrocławskiego przedsięwzięcia zaplanowano na wiosnę. Odbędą się wówczas m.in. zawody sportowe oraz test Coopera.