Akcja "Pocztówka Nadziei" jest organizowana już po raz trzeci. Jej organizatorzy chcą w ten sposób zwrócić uwagę polityków i mediów na sytuację niepłodnych pacjentów. Jak wskazuje Stowarzyszenie na Rzecz Leczenia Niepłodności i Wspierania Adopcji "Nasz Bocian", obecnie skuteczność leczenia niepłodności metodą in vitro osiąga europejski poziom powyżej 31 proc. na 1 transfer zarodka.

Reklama

Pod koniec kwietnia do Sejmu wpłynął poselski projekt zmiany ustawy o in vitro grupy posłów m.in. Kukiz'15 i PO. W projekcie zaproponowano m.in., by w przypadku zapłodnienia pozaustrojowego nie można było dokonać zapłodnienia więcej niż jednej żeńskiej komórki rozrodczej, a od zapłodnienia pozaustrojowego do umieszczenia komórki rozrodczej w ciele kobiety nie może upłynąć więcej niż 72 godziny. Obecnie przepisy zezwalają na zapłodnienie sześciu żeńskich komórek rozrodczych (lub więcej, gdy kobieta poddająca się procedurze ma ponad 35 lat lub gdy są ku temu wskazania).

Zdaniem "Naszego Bociana" zgłoszona propozycja (w tym ograniczenie liczby zapładnianych komórek do jednej oraz brak możliwości mrożenia zarodków) spowoduje, iż skuteczność in vitro spadnie do poziomu 3-5 proc. i pozwoli zaledwie jednej z dwudziestu leczących się par uzyskać upragnioną ciążę. Wskazują, że obniży się także bezpieczeństwo leczenia i wzrosną jego koszty.

- Polityczne zmiany są przeprowadzane pod hasłem "Nie będziemy zakazywać in vitro", które ma uspokoić opinię publiczną popierającą stosowanie tej metody. Eksperci – lekarze i pacjenci są jednak świadomi, że celem planowanej nowelizacji jest uczynienie metody in vitro tak mało skuteczną i nieopłacalną, aby ją wyeliminować z polskiego rynku medycznego - ocenia "Nasz Bocian".

Jak informują organizatorzy akcji, dotychczas do polityków wysłano ok. 250 Pocztówek Nadziei, m.in. do prezydenta Andrzeja Dudy, premier Beaty Szydło oraz ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła.

W akcji biorą udział rodzice dzięki in vitro i adopcji, pary w trakcie starań o dziecko, a także osoby, które nie doświadczyły niepłodności, ale solidarnie chcą wyrazić swoja niezgodę na planowane zmiany w prawie.

Akcja "Pocztówki Nadziei" jest kontynuacją Tygodnia Świadomości Niepłodności, jaki od 6 do 12 czerwca organizował "Nasz Bocian". Akcji patronuje Fertility Europe – europejska organizacja zrzeszająca 24 organizacje pacjenckie walczące o interesy osób niepłodnych.