Regionalny Bank Mleka Kobiecego w Szpitalu Św. Rodziny w Warszawie obchodzi pierwszą rocznicę powstania. Jednostka współpracuje z 50 dawczyniami, które bezpłatnie przekazują mleko. W ciągu roku oddały 230 litrów mleka, czyli prawie 2 tysiące buteleczek pokarmu. Skorzystało z niego prawie 400 maluchów.

Reklama

Doktor Aleksandra Wesołowska, prezes Fundacji Bank Mleka Kobiecego wyjaśnia, że kobiety, które oddają mleko są przebadane i zdrowe, badane jest również samo mleko. Monika Kurek - mama 4-miesięcznej Jagienki - przyznaje, że pokarmu ma dużo więcej, niż potrzebuje jej córeczka. Cieszy się, że może podzielić się mlekiem z innymi dziećmi.

Neonatolog profesor Maria Borszewska-Kornacka podkreśla, że mleko matki jest najcenniejszym lekiem dla wcześniaka i noworodka. Zawiera nie tylko cenne składniki odżywcze, ale również przeciwciała, które korzystnie wpływają na układ pokarmowy dziecka.

W Polsce działają cztery banki mleka kobiecego: w Toruniu, Rudzie Śląskiej i dwa w Warszawie. Lada moment mają postać kolejne: w Krakowie i Opolu.