Na nurtujące rodziców pytania odpowiada Ewa Ceborska–Scheiterbauer, dietetyk, ekspert firmy HiPP.

Reklama

1. Jaki wpływ mają upały na zapotrzebowanie na płyny u niemowlaka i starszego dziecka?

W przypadku niemowlęcia karmionego piersią, zwykle wystarczający jest pokarm mamy, który stanowi dla dziecka nie tylko posiłek, ale także zaspokaja pragnienie. Jeżeli na dworze jest gorąco, dobrze jest przystawiać dziecko do piersi, gdy tylko tego zażąda. Może się okazać, że będzie chciało jeść częściej, ale mniej, ponieważ na początku pokarm mamy jest bardziej wodnisty i dlatego lepiej gasi pragnienie. Od czasu do czasu, można podać dziecku dodatkowy napój, dbając, by był odpowiednio dobrany do wieku i nie zawierał niepotrzebnych dodatków, np. cukru.

Niemowlęciu karmionemu odpowiednio przygotowanym mlekiem modyfikowanym, także nie trzeba podawać dodatkowych napojów. Warto jednak na wszelki wypadek mieć pod ręką butelkę z napojem dla maluszków, np. herbatką BIO. To szczególnie ważne, gdy wspólnie spędzamy czas na zewnątrz. Podanie spragnionemu dziecku delikatnej ekologicznej herbatki, jest lepszym rozwiązaniem niż dodatkowy posiłek w formie butelki mleka. W trakcie upałów dobrze jest uważniej niż zwykle śledzić sygnały wysyłane przez niemowlę i proponować mu picie, gdy tylko widzimy taką potrzebę.

Media

2. Jak uniknąć odwodnienia malucha?

Małe dzieci w wieku około 8. miesiąca życia do każdego posiłku powinny wypijać około 100-150 ml wody lub niesłodzonej herbatki, podanej w kubeczku. Całkowita ilość płynów w ciągu dnia powinna wynosić około 600-800 ml. Dzieci w wieku 1–4 lata potrzebują dziennie około 1 litra płynów. W trakcie upałów ta ilość rośnie. Warto na bieżąco zaspokajać zapotrzebowanie dziecka na wodę. Większe dzieci same zasygnalizują potrzebę picia, a niemowlętom warto to zaproponować, gdy widać, że są niespokojne, płaczą, mają suche wargi.

3. Jakie napoje dobrze jest podawać maluchowi w trakcie upalnej aury?

Najlepiej podawać dziecku wodę niskozmineralizowaną i delikatnie schłodzoną. Dobrze sprawdzają się także zaparzone i schłodzone, ekologiczne herbatki ziołowe i owocowo-ziołowe BIO marki HiPP. Orzeźwiające smaki herbatek ekologicznych HiPP, takie jak jabłko, koper włoski czy melisa świetnie zaspokoją pragnienie, a przy tym herbatki te nie zawierają dodatku cukru. Herbatki można przygotować w domu i zabrać na spacer w butelce lub w specjalnym kubeczku.

W trakcie upalnej pogody można również podać maluchowi soki z owoców i warzyw, szczególnie gdy rozcieńczymy je wodą. Zawierają naturalne witaminy i sole mineralne, które maluch traci pocąc się w trakcie upałów. Wybierając soki należy zwrócić uwagę, by nie zawierały dodatku cukru i innych niepotrzebnych dodatków. Najlepiej zdecydować się na produkty ekologiczne, oznaczone specjalnym unijnym logo rolnictwa ekologicznego, dzięki czemu będziemy mieć pewność, że dajemy maleństwu wszystko to, co najlepsze i sprawdzone.