Kobieta powinna zadbać o odpowiednią dietę jeszcze kilka tygodni przed zapłodnieniem, a następnie przez cały okres ciąży. To wpływa nie tylko na zdrowie jej, ale i dziecka. Jak wynika obserwacji od naukowców z London School of Hygiene & Tropical Medicine, sposób odżywianie ciężarnej może pomóc jej potomstwu w przyszłości uniknąć raka, a nawet zakażenia HIV.

Reklama

Uczeni przyglądali się diecie 120 kobiet mieszkających w Afryce Zachodniej. Połowa wolontariuszek zaszła w ciążę w porze suchej, reszta – w porze deszczowej. Jeszcze przed ciążą każda z nich poddała się badaniom, sprawdzającym ilość składników odżywczych we krwi. Natomiast po porodzie badane były ich dzieci. Naukowcy analizowali DNA niemowlaków, sprawdzali modyfikacje genetyczne, które mogą mieć wpływ na wystąpienie problemów zdrowotnych.


Okazało się, że dzieci poczęte w porze deszczowej mają gen VTRNA 2-1 mniej aktywny, co skutkuje większą odpornością na grypę, infekcje układu pokarmowego, a nawet HIV. Natomiast większa aktywność genu VTRNA 2-1 u maluchów poczętych w porze suchej działała ochronnie przeciwko nowotworom. Rak jednak zabija mieszkańców Afryki Zachodniej rzadziej niż infekcje, co może tłumaczyć większą umieralność ludzi poczętych w porze suchej.

Naukowcy analizowali składniki diety kobiety w ciąży tj.: witamina B2, metionina, glicyna dimetylu i kwas foliowy. Ich dobrym źródłem są jaja, ryby, fasola, ziarna, wątróbka i zielone warzywa liściaste.

Wyniki badań zostały opublikowane na łamach „Genome Biology”.

Zdrowie dziennik.pl na Facebooku: polub i bądź na bieżąco >>>