Według zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia niemowlęta powinny być karmione wyłącznie piersią przez co najmniej pierwszych sześć miesięcy. Mamine mleko jest idealnym pokarmem dla dziecka i ma wiele zalet. Jedną z nich jest dobroczynny wpływ na rozwój mózgu oraz zwiększenie ilorazu inteligencji. To ostatnie zostało dowiedzione po raz kolejny, tym razem jednak w długoterminowych badaniach.

Reklama

Uczeni śledzili losy prawie 3500 tysiąca dzieci pochodzących z różnych środowisk. Zaobserwowali, że ci wolontariusze, którzy byli karmieni piersią w dzieciństwie, jako dorośli mają wyższy iloraz inteligencji niż osoby, które jako niemowlęta piły mleko modyfikowane. Co więcej, jest związek między karmieniem piersią a dobrymi wynikami w nauce, lepszą pracą i wyższymi zarobkami.

W czym tkwi siła maminego mleka? Jest ono źródłem długołańcuchowych wielonienasyconych kwasów tłuszczowych (LC-PUFA), które są niezbędne do rozwoju układu nerwowego.

Wyniki najnowszych badań zostały opublikowane na łamach "The Lancet". Wcześniejsze wykazały również, że karmienie piersią zmniejsza ryzyko infekcji dróg oddechowych oraz żołądkowo-jelitowych w dzieciństwie.