Stolińska podkreśla, że tę opinię opiera na najnowszych badaniach naukowców zza oceanu.

Reklama

W 2009 roku Amerykańskie Towarzystwo Dietetyczne podało, że diety wegetariańskie i wegańskie mogą być stosowane na każdym etapie życia. Dotyczy to także kobiet w ciąży, matek karmiących jak i dzieci.

W Polsce akceptuje się dietę wegetariańską w szkołach i przedszkolach. Instytut Żywności i Żywienia odradza jednak weganizm. To ze względu na małą wiedzę na temat zbilansowanej diety wegańskiej wśród osób pracujących w stołówkach. Mimo wielu szkoleń oferowanych przez Instytut dla intendentek i kucharek, nadal w szkołach i przedszkolach przeważa kasza z warzywami lub makaron ze śmietaną i cukrem.

Mówiąc o zbilansowanej diecie, chodzi o odpowiednią ilość białka, tłuszczów i węglowodanów. Te składniki odżywcze można dostarczać chociażby poprzez spożywanie pełnoziarnistych produktów. Mowa tu o ciemnym pieczywie, grubych kaszach, ciemnym ryżu czy makaronie. W przypadku dzieci warto stosować te produkty naprzemiennie z produktami oczyszczonymi. Czyli raz ryż ciemny, a następnym razem biały. Chodzi o to, żeby do organizmu nie dostarczać zbyt dużo błonnika, który hamuje wchłanianie żelaza, magnezu i cynku.

Dużą role odgrywają warzywa, przynajmniej połowa z nich powinna być surowa. Ta uwagą dotyczy też dzieci, które są na diecie mięsnej. Do tego dochodzą owoce oraz rośliny strączkowe. To przede wszystkich groch, fasola, ciecierzyca, bób, soja, soczewica. To są zamienniki mięsa w dietach wege. Około 50 gramów tych produktów jest odpowiednikiem 150 gramów produktów mięsnych.

Zarówno w przypadku diety wegańskiej jak i wegetariańskiej, u dzieci potrzebna jest suplementacja witaminy B12. W przypadku dorosłych dotyczy to tylko wegan. To dlatego, że występuje ona jedynie w produktach pochodzenia zwierzęcego.

Hanna Stolińska przyznaje, że dzieci na diecie bezmięsnej rosną trochę wolniej, ale ich ostateczny wzrost nie odbiega od dzieci jedzących mięso.